Shpresa të reja për revitalizimin e Treskës, Këshilli i Komunës së Sarajit pritet që nesër ta miratojë planin urbanistik

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

“Kaloi edhe kjo verë, ndërsa Liqeni i Treskës mbetet ashtu siç ka qenë! I pa rregulluar dhe i pa revitalizuar! E tani sërish ka një premtim dhe shpresë të re. Këtë të hënë Këshilli Komunal i Sarajit pritet që të diskutojë për çështjen e liqenit”, Besir Arifi, gazetar.

“Ditën e hënë Këshilli Komunal këtu në Saraj duhet që të miratojë planin urbanistik dhe të vazhdojmë procedurat e mëtutjeshme juridike dhe përfundimisht jemi në fund të realizimit faktikisht të këtij projekti që së shpejti edhe të vijmë deri tek gurthemeli, kushtimisht thënë, që të vendoset edhe në funksion”, tha Blerim Bexheti –Kryetar i Komunës së Sarajit.

- Advertisement -

Megjithatë, as tani, kreu i Sarajit nuk përmend afat konkret kohor se kur mund të fillojë puna në terren!

“Këto janë projeksione, pasi që pas miratimit të planit urbanistik do të duhet bashkërisht komuna dhe Qeveria, gjegjësisht Ministria e Transportit dhe e Ekonomisë që ta ndjekin gjithë procedurën e paraparë me ligj dhe besoj për një periudhë të shkurt…”, theksoi Blerim Bexheti – Kryetar i Komunës së Sarajit.

Bexheti nuk tregoi as sa është shuma e mjeteve që do të nevojiteshin për rindërtimin e Treskës.

Një pjesë e planit detal urbanistik Komuna e Sarajit tashmë e ka dorëzuar në Qytetin e Shkupit, për çka ky i fundit ka dhënë pëlqim për urbanizim të Treskës.

“Unë sinqerisht shpresoj i gjithë plani strategjik, e dini se para dy vitesh Qeveria solli vendim që Treska është zonë e veçantë turistike, me qëllim që të lehtësohet investimi strategjik, është sjellë plani dhe tani presim që përfundimisht të fillohet me zbatimin e atij plani”, deklaroi Petre Shilegov – Kryetar i Qytetit të Shkupit.

Treska dikur ka qenë atraksion turistik, por vitet ngadalë sollën edhe zbehjen dhe rrënimin e saj, e edhe pas shumë premtimeve, deri më tani nuk është rregulluar.

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This