Shpan: Gjermania mund në dhjetor të fillojë me vaksinim

TË FUNDIT

Moti me vranësira të ndryshueshme dhe kohë pas kohe me diell

Moti do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe kohë pas kohe me diell. Para dite në pjesët jugore...

Mësoni çfarë ju thotë horoskopi sot

Dashi Ju sot do të ndjeheni pak të lodhur, prandaj bëni vetëm gjërat që janë të nevojshme. Të ardhurat ekonomike...

Thellohet bilanci tragjik i tërmetit në Indonezi, numri i viktimave shkon në 67

Të patën 67 persona kanë humbur jetën dhe qindra u lënduan kur një tërmet i fuqishëm ndodhi në ishullin...

Kosovë, Avdullah Hoti kërkon debat publik me kundërshtarët

Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, i cili edhe është i nominuar për kryeministër nga LDK në zjgedhjet e 14...

Hoti: Vjosa Osmani dje ka mbyllur të ardhmen e saj politike

Kandidati për kryeminister nga radhët e LDK-së, Avdullah Hoti në emsionin “Argument Plus” në RTV21 komentoi edhe vendimn e...

Gjermania në dhjetor mund të fillojë me vaksinimin e qytetarëve kundër koronavirusit, kumtoi ministri i Shëndetësisë të Gjermanisë Jens Shpan.

“Ka arsye të jemi optimistë se vaksina do të aprovohet në Evropë këtë vit. Dhe atëherë mund të fillojmë vaksinimin menjëherë”, tha Shpan në një intervistë për RND gjermane.

Sipas mediave britanike, ai u kërkoi shteteve federale gjermane të përgatisin qendrat e vaksinimit deri në mes të dhjetorit.

“Do të preferoja që qendrat e vaksinimit të jenë gati disa ditë më herët sesa të kemi vaksinë të miratuar që nuk përdoret menjëherë”, tha Shpan.

Ministri gjithashtu potencoi se Gjermania, përmes Komisionit Evropian, me marrëveshje bilaterale dhe opsioneve të tjera, tashmë ka siguruar më shumë se 300 milionë doza të vaksinës dhe tha se kjo është më se e mjaftueshme dhe madje lë hapësirë ​​për ndarjen e vaksinës me vendet e tjera

  • Tags
  • 5

TË NGJAJSHME