Shkencëtarët pohojnë se lakuriqët janë rezistent në koronavirus

Must Read

Nga LSDM për TV21: Zaev është takuar me Ahmetin, Selën dhe Gashin

Dje pas takimit të shkurtër me kreun e PDSH-së Menduh Thaçi, Zoran Zaev u takua edhe me...

6 viktima, 88 raste të reja, 113 të shëruar, bie numri i të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19

https://youtu.be/R8IpvZYG5wo Vazhdon trendi i uljes së numrit të personave të infektuar dhe...

Skena apokaliptike në Bejrut, shpërthimi i tmerrshëm është dëgjuar në largësi prej 200 km

https://youtu.be/p-w7b61hHNg Kjo është pamja pas shpërthimit katastrofik në Bejrut në një fabrikë...

Me izolimin e gjenit të lakuriqit, shkencëtarët kanë ardhur deri në konkludim se kjo kafshë ka sistem unik imunologjik dhe është rezistent në koronavirus, deklaroi Ema Tiling, profesoreshë e Universitetit në Dablin.

- Advertisement -

Sipas saj, nëse shkencëtarët do të mund të gjejnë mënyrë për ta imituar sistemin imunologjik të lakuriqit, ndoshta në natyrë do të mund të gjindet ilaç për koronavirusin.

“E tërë kjo do të mund t’u tregohet shkencëtarëve në hapat të cilat duhet t’i ndërmarrin që të vijnë deri në ilaç kundër koronavirusit, theksoi Tiling.

- Advertisement -

Ajo e filloi projektin shkencor Bat1K me qëllim që të dekodohen gjenet e secilit prej 1.421 lloji të njohur të lakuriqëve.

- Advertisement -

Latest News

6 viktima, 88 raste të reja, 113 të shëruar, bie numri i të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19

https://youtu.be/R8IpvZYG5wo Vazhdon trendi i uljes së numrit të personave të infektuar dhe të vdekur nga Covid19. Sipas...

Skena apokaliptike në Bejrut, shpërthimi i tmerrshëm është dëgjuar në largësi prej 200 km

https://youtu.be/p-w7b61hHNg Kjo është pamja pas shpërthimit katastrofik në Bejrut në një fabrikë për piroteknikë.Rrugët duken sikur të...

Ahmeti i përgjigjet Zaevit, “Ska Kryeministër as me 46 deputetë”

https://youtu.be/hl0K0f3-U7w As me 46 deputetë nuk mund të bëhet kryeministri. Kështu lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim,...

KRRE: Të pasakta dhe të pabaza janë zërat se shtrenjtimi i rrymës do ta rrisë çmimin e produkteve të tjera

Komisioni Rregullator për Energjetikë dhe Shërbime Ujore (KRRE) i cilëson si të pasakta, të pabaza dhe joprofesionale zërat se çmimet e rritura...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com