Array

Shënohet ditëlindja e 2768 e Romës

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Me rastin e shënimit të ditëlindjes së 2768 të Romës, është organizuar një ngjarje përkujtimore në hipodromin e famshëm historik, “Circus Maximus”, në të cilën morën pjesë rreth 2.000 persona, raporton Anadolu Agency (AA).

Për të treguar bukuritë historike dhe kulturore të Romës “Gruppo Storico Romano” me 2000 pjesëmarrësit e saj të veshur me rroba që ishin veshur gjatë sundimit të Perandorisë Romake, përmes shfaqjes teatrore treguan themelimin e Romës.

- Advertisement -

Të veshur si gladiatorë, ushtarë romakë, fshatarë dhe senatorë, pjesëmarrësit kanë tërhequr vëmendjen e turistëve ashtu edhe të banorëve vendas duke ecur në këmbë nga “Circus Maximus” deri tek “Koloseu”, amfiteatri romak i famshëm ku janë mbajtur luftërat mes gladiatorëve, që sot paraqet simbolin e Romës.

Sipas traditës që njihet, qyteti i Romës u themelua më 21 prill, 753 para erës së re. Ishte emëruar sipas mbretit të tij të parë, Romulus.

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -