SHBA-ja i ashpërson sanksionet ndaj Huavejt

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

SHBA-ja njoftoi sot për shtrëngimin e sanksioneve kundër gjigantit të lidhjeve të telekomunikacionit kinez Huavej duke e zgjeruar atë në 38 filiale me qëllim për të kufizuar qasjen e saj në teknologjinë amerikane, kumtoi Departamenti i Tregtisë së SHBA-së.

Sekretari i Tregtisë së SHBA-së, Uilbur Ros tha se administrata e presidentit Donald Tramp kishte kritikuar Huavejin dhe bashkëpunëtorët e saj për “intensifikimin e përpjekjeve për të marrë gjysmëpërçuesit gjysmë të zhvilluar ose të zhvilluar duke përdorur softuer dhe teknologji amerikane për të arritur qëllimet politike të Partisë Komuniste të Kinës”.

- Advertisement -

Në maj të vitit 2019, Tramp nënshkroi dekret që ndalonte kompanitë amerikane të përdorin pajisje telekomunikacionit nga burime që ata konsiderojnë kërcënim për sigurinë kombëtare.

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -