SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një numër përleshjesh me forcat ruse që intensifikuan tensionet në rajon.

Zyrtarët amerikanë thanë se gjashtë automjete të tipit Bradley dhe rreth 100 trupa janë pjesë e përforcimeve që do të dërgohen në pjesën verilindore të Sirisë.

Incidentet midis forcave amerikane dhe ruse që patrullojnë atë pjesë të vendit janë përshkallëzuar këtë vit, transmeton tv21.tv.

Kapiteni i Marinës amerikane, Bill Urban tha se masa do të “garantojë sigurinë e forcave të Koalicionit”.

Ai shtoi se, krahas automjeteve luftarake, të cilat ishin bazuar në Kuvajt, SHBA. do të vendoste gjithashtu një “radar Sentinel” dhe do të rrisë “frekuencën e patrullave të luftëtarëve amerikanë mbi forcat amerikane”.

“Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë konflikt me ndonjë komb tjetër në Siri, por do të mbrojnë forcat e Koalicionit nëse është e nevojshme,” tha Urban, një zëdhënës i Komandës Qendrore të SHBA-së në një deklaratë të premten./21Media

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This