Array

Sead Alushi nuk gjendet ende, kërkimet vazhdojnë

Must Read

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament.

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja...

Për dy ditë ujërat e zeza rrjedhin nëpër rrugët e Crniçes, banorët kanë frikë për shëndetin e tyre

Për dy ditë me radhë në vendbanimin Crniçe në Shkup, ujërat e zeza po rrjedhin nëpër rrugë....
- Advertisement -

Ashtu siç ishte paralajmëruar, në Lisicë të Mitrovicës, afër vendit ku dyshohet se ka rënë në lum dhe është zhdukur i riu Sead Alushi, të hënën në mesditë është mbajtur takimi në të cil;in morën pjesë kryetari i Komunës, Agim Bahtiri, shefja e administratës në veri, Adriana Hoxhiq (ishte paralajmëruar se do të merr pjesë kryetari i Mitrovicës veriore, Goran Rakiq), komandanti i stacionit jugor të policisë, Ahmet Gjoasha, zëvendësdrejtori i Stacionit Policor në Veri, Besim Hoti, përfaqësues të FSK-së, col.Fischer Hansjorg, shef i KFOR-it për veriun e Mitrovicës, përfaqësues të zjarrfikësve etj.

Në takim është biseduar për masat dhe aktivitete që janë ndërmarrë deri tash për gjetjen e të riut Sead Alushi dhe për procesin hetimor që është duke u zhvilluar. Pas takimit, në shtabin e improvizuar është mbajtur një konferencë për gazetarë, në të cilën kanë folur kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, shefja e administratës në komunën e Mitrovicës veriore, Adriana Hoxhiq dhe Besim Hoti, zëvendës komandant i stacionit të policisë në veri, Besim Hoti. Këta të tre vlerësuan se pjesëtarët e KFOR-it, FSK-së, Policisë së Kosovës dhe të zjarrfikësve, po bëjnë një punë të madhe përgjatë rrjedhës së lumit Ibër për gjetjen e 17 vjeçarit Sead Alushi, të raportuar si të zhdukur që nga dita e premte.

- Advertisement -

Kryetari Bahtiri ju tha gazetarëve se po bëhen përpjekje maksimale dhe gjithçka që është e mundur, pa kursyer asgjë, për të gjetur djaloshin qoftë të gjallë apo të vdekur. “Jemi duke shqyrtuar të gjitha opsionet, kemi kërkuar edhe një helikopter për të vëzhguar gjendjen më mirë dhe për të zbuluar edhe më shumë, si dhe një barkë tjetër që do të vjen në ndihmë. Ju e dini se FSK-ja është duke operuar qe tri ditë, por akoma nuk kemi gjetur asgjë, kështu që jemi në gatishmëri të plotë, duke filluar nga strukturat politike, por edhe ato të sigurisë, 24 orë në ditë, vetëm për të ndriçuar rastin”, ka thënë ai.

Shefja e administratës në komunën e Mitrovicës veriore, Adriana Hoxhiq, e dërguar nga kryetari Rakiq, tha se policia, bashkë me KFOR-in dhe njësitin e zhytësve, janë duke bërë të pamundurën për ta gjetur trupin i cili mungon që tri ditë. “Kjo është një tragjedi, fatkeqësi, nuk është në pyetje ndonjë sulm ndëretnik dhe shpresoj se duhet që të gjithë t’i japim policisë përkrahje dhe të gjitha strukturave të cilat veprojnë në drejtimin që të sqarohet ajo që ka ndodhur”, ka thënë ajo.

- Advertisement -

Ndërkaq, Besim Hoti, zëvendës komandant i stacionit policor në veri të Mitrovicës, tha se nga perspektiva policore ka dy qasje të veprimeve, atë të që quhet veprim i drejtpërdrejtë hetimor për t’i zbuluar shkaqet dhe rrethanat e personit të humbur, si dhe veprimi tjetër operativ në terren, në operacionin e kërkim shpëtimit. Në këtë të dytën, sipas tij, policia ka rolin mbështetës të institucioneve, siç janë zhytësit e FSK-së dhe KFOR-i, të cilët bëjnë kërkimin e drejtpërdrejtë të terrenit në lumin Ibër, ndërsa policia i mbështet bashkë me ekipet e zjarrfikësve të të dyja komunave, Zveçan dhe asaj të Mitrovicës veri.

Kryetari Bahtiri potencoi bashkëpunimin e shkëlqyeshëm mes dy komunave të Mitrovicës, pra asaj jugore e veriore dhe asaj të Zveçanit, si dhe midis të gjitha strukturave tjera në terren. Ndërkaq, Hoxhiq ka bërë thirrje mes tjerash, që incidentit mos t’i jepet karakter ndëretnik.

- Advertisement -

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament. Autoritetet lokale zgjidhen ...

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja gjermane në vend, Anke Holshtajn.

Për dy ditë ujërat e zeza rrjedhin nëpër rrugët e Crniçes, banorët kanë frikë për shëndetin e tyre

Për dy ditë me radhë në vendbanimin Crniçe në Shkup, ujërat e zeza po rrjedhin nëpër rrugë. Banorët thonë se këtë problem...

701 gjoba për mosmbajtjen e maskës!

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, janë regjistruar 701 kundërvajtje për mosmbajtjen e maskës, raporton...

Tentativë për vrasje!? Donald Trump-it i dërgojnë pako me helm

Një zarf që përmbante helm ricin që i ishte drejtuar Presidentit të SHBA, Donald Trump është gjetur para se të mbërrinte në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -