Rreth 108 milion kinez përsëri në izolim

Must Read

Mickoski në TV21: S’ka më parim “fituesi me fituesin” por “programi me program”

Kreu i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ftuar në emisionin ClickPlus në TV21 deklaroi se që...

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është...
- Advertisement -

Rreth 108 milionë njerëz në një rajon në verilindje të Kinës janë përsëri në izolim pasi atje përsëri u shfaq koronavirusi, me të cilin deri më tani janë infektuar 34 njerëz.

Menjëherë pasi vendi filloi të kthehet në jetën normale, qytetet në provincën Xhinan e ndërprenë transportin hekurudhor dhe urban dhe i mbyllën shkollat, duke vendosur dhjetëra mijëra njerëz në karantinë.

Sipas Blumberg, rivendosja e masave të rrepta ka shqetësuar shumë banorë, të cilët kanë konsideruar, sa i përket epidemisë së koronavirusit në vendin e tyre, më e keqja tashmë ka kaluar.

Edhe pse rritja e numrit të të infektuarve nuk është aq e shpejtë sa ishte në dhjetorin e kaluar në Vuhan, reagimi i shpejtë dhe i fortë i autoriteteve në Xhinan e pasqyron frikën e Kinës nga pasojat e mundshme të një vale të re të infeksionit, e cila tashmë ka shkaktuar dëme të mëdha sociale dhe ekonomike në vend, shkruan agjencia.

Për ta parandaluar përhapjen e virusit, kompetentët në qytetin e Shulan paralajmëruar miratimin e masave më të rrepta deri më tani – blloqet e banesave do të mbyllen me raste të konfirmuara ose të mundshme, ndërsa një anëtari të familjes do t’i lejohet të dalë nga shtëpia dy orë, çdo të dytën ditë./MIA

- Advertisement -

Latest News

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës së sportit në fshatin e...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është Klinika infektive. Çdo ditë numri...

Kritika për mësimin online! Inspektorati s’i ka verifikuar lëshimet, janë në vetëizolim

https://youtu.be/JAU8iVA1Dg0 Unioni i nxënësve të shkollave të mesme sot ka dalë me një sërë kritika për mënyrën...

Nga sonte deri të hënën orë policore! Qytetarët të revoltuar, Filipçe insiston për kontrolle më të ashpra

https://youtu.be/LEiNXM7EEU8 Lëvizja e lirë e qytetarëve zgjati vetëm 10 ditë. Pasi më 26 maj u shfuqizua, dje...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -