Qyteti i Shkupit furnizoi pajisje të re për ballafaqim me zjarret pyjore

Must Read

Gir: Dinamika e realizimit të reformave duhet të rritet, Grubi: Qeveria e përkushtuar në zbatimin e reformave për integrimin në BE

Zëvendëskryeministri dhe Ministri për Sistem Politik Artan Grubi sot ka takuar shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian...

Evakuohet Kulla e Ajfelit pas kërcënimit me bombë

Kulla e Ajfelit në Paris është evakuuar pas marrjes së kërcënimit për vendosje të bombës, theksuan nga...

Zaev, Nikollovski dhe Filipçe gjobiten me nga 50 euro nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme me nga 50 ka gjobitur kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Shëndetësisë, Venko...
- Advertisement -

Qyteti i Shkupit furnizoi pajisje për t’u ballafaquar me zjarret pyjore me qëllim të ngritjes së nivelit për mbrojtjen e natyrës në kompleksin Vodno, Saraj dhe Matkë.

Pajisja, siç kumtuan autoritetet e qytetit, përbëhet prej dy traktorëve pyjorë, pompave të dorës për shuarjen e zjarrit, pompave motorike për ujë, vegla të shumëfishta për shuarjen e zjarrit, dronit me kamerë termale dhe sharra motorike, ndërsa do të jenë në funksion për të gjitha njësitet e Brigadës së zjarrfikësve të Qytetit të Shkupit dhe NP për Parqe.

- Advertisement -

Qëllimi është të munden më lehtë të përballen me zjarret pyjore në territorin e rripit malor nga Vodno në Matkë dhe njëherësh të ruhen vlerat natyrore.

Mali Vodno dhe Kanjoni i Matkës për shkak të vlerave të tyre natyrore janë shpallur zona mbrojtëse dhe janë destinacione atraktive turistike në Shkup. s

- Advertisement -

Gir: Dinamika e realizimit të reformave duhet të rritet, Grubi: Qeveria e përkushtuar në zbatimin e reformave për integrimin në BE

Zëvendëskryeministri dhe Ministri për Sistem Politik Artan Grubi sot ka takuar shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid...

Evakuohet Kulla e Ajfelit pas kërcënimit me bombë

Kulla e Ajfelit në Paris është evakuuar pas marrjes së kërcënimit për vendosje të bombës, theksuan nga drejtoria e kullës dhe policia,...

Zaev, Nikollovski dhe Filipçe gjobiten me nga 50 euro nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme me nga 50 ka gjobitur kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe Zv/kryeministrin për luftën...

Ambasadorja Bërns takon Shahpaskën

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot mbajti takim me ambasadoren e SHBA-së në Republikën e Maqedonisë së Veriut Kejt...

Pendarovski pas Këshillit për Siguri: Ora policore duhet të shkojë në histori

I pari i shtetit, Stevo Pendarovski, pas seancës së Këshillit për Siguri tha se se sipas analizës që është bërë nga të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -