Qeveria përgatitet për masa të reja restriktive, do të ketë dënime për ahengje familjare

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Në konferencën për media u paralajmërua se Komisioni për sëmundje ngjitëse është në përpilim e sipër të planit për zbatim të masave të reja për parandalim të shpërndarjes së virusit Kovid-19.

Paralajmëroi se maskat do të obligohen edhe në ambiente të hapura, dhe se dënime do të ketë për ahengje familjare.

“Në rjedhë janë analizat dhe planet për zbatim të masave të reja eventuale për parandalim të shpërndarjes eventuale të mëtutjeshme të virusit. Dua të tregoj, se strategjia ynë është që të fusin masa për të parandaluar virusin dhe qëllimi është t’u iket restrikcioneve eventuale të lëvizjes dhe masave të tjera që sërish do ta bllokonin ekonominë dhe sërish do të na mbyllnin në shtëpinë tonë. Por nëse kjo imponohet, sigurisht se do ta bëjmë”, tha Filipçe.

Gjatë ditëve në vijim do të informojmë për masat të reja të cilat janë zhvilluar nga komisioni për sëmundje ngjitëse e që janë:

  • mbajtja e maskave në vende të hapura
  • kufizim i masave në objekte hotelerike
  • kufizim i grumbullimit të personave në përgjithësi
  • kontrolle të fuqishme dhe dënime për ahengje familjare, veçanërisht në ambiente të mbyllura
  • protokoll i veçantë për punë të hotelerievë në vende të mbyllura, veçanërisht për numrin e vizitorëve, distancën
  • ulje e kapacitetit të transportit publik.

Filipçe edhe pse deklaroi se kapaciteteve i spitaleve mbetet stabil, sërish sfidë e vetme mbetet mbingarkesa e spitaleve.

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This