Array

Pse nënat janë më të ndjeshme kur fëmijët qajnë

Must Read

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan...
- Advertisement -

Çdo nënë e re mund t’a konfirmojë se e qara e një fëmijë është pothuajse e pamundur për t’u injoruar, pa marrë parasysh sa sa të lodhur ndiheni. Tani shkencëtarët kanë zbuluar arsyen që mund të shpjegojë se pse prindërit janë aq të ndjeshëm ndaj të qarave të fëmijëve të tyre.

Një studim ka gjetur se i ashtuquajturi “hormoni i përqafimit”, oxytocin, ndryshon mënyrën se si sinjalet nervore përpununohen në trurin e minjve. Në fakt, hormoni i rriste akoma më shumë të qarat e minjve fëmijë në trurin e nënave.

- Advertisement -

Ky hormon që gjendet vetëm te femrat bën të mundur që nënat të jenë më të ndjeshme se baballarët kur vjen puna te fëmijët dhe të qarat e tyre. Eksperimenti i realizuar te minjtë e faktoi akoma më shumë këtë hipotezë, që në fakt ishte ngritur nga shkenctarët vite më parë.

- Advertisement -

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...

Dislokimi i bastoreve, Besimi premton Projekt/Ligj të ri

https://youtu.be/0o3WxJSWFE4 Problemi me dislokimin e bastoreve mbetet akoma i pazgjidhur. Ndonëse janë dhënë shumë premtime, pikat e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -