Protesta të reja në Lubjanë kundër Qeverisë së Janez Janshës

Must Read

Reagim i TV21: “Po bëhet presion ndaj punës së redaksisë së televizionit?”

https://youtu.be/KKte24wRBOo Për arsye ende të paqarta, të paktën deri më tani, Televizioni...

Dy viktima nga Kovid 19, njëri 73, tjetri 64 vjeçar

https://www.youtube.com/watch?v=_9u2Y8-LEsA&feature=youtu.be 125 persona kanë rezultuar pozitiv me Kovid 19 në 24 orët...

Përse u rrit numri rasteve me Kovid 19? Flasin drejtori Memeti dhe mikrobioologu Panovski

https://www.youtube.com/watch?v=A4a4r7RGM5s&feature=youtu.be Rritja e numrit të rasteve pozitive me Kovid-19 është për shkak...
- Advertisement -

Disa mijëra njerëz me biçikleta protestuan vonë pasdite në Lubjanë kundër qeverisë së koalicionit të qendrës së djathtë të kryeministrit Janez Jansha, njofton korrespondenti i MIA-s nga kryeqyteti slloven. Organizatorët kërkojnë qeveri teknike dhe zgjedhje të parakohshme.

Protesta të ngjashme po zhvillohen në Maribor dhe Celje.

Është protesta e katërt e tillë në Slloveni, me moton “Ju nuk do ta merrni lirinë tonë”, të organizuar nga nisma të ndryshme. Por sipas agjencisë sllovene të lajmeve STA, kjo është hera e parë që janë mbledhur thirrje me shkrim për dorëheqjen e Qeverisë.

Protestuesit, të cilët për shkak të ndalesës nuk qëndrojnë në një vend, i ngasin biçikletat në rrathë rreth pjesës qendrore të Lubjanës. Policia sllovene vendosi një gardh mbrojtës rreth Parlamentit përpara protestave të sontme antiqeveritare, raporton korrespodenti i MIA-s nga Lubjana. Protestuesit gjithashtu nuk janë të kënaqur me vendimin e autoriteteve, pasi një pjesë e hapësirës publike është uzurpuar nga gardhi.

Protestuesit vlerësojnë se masat e qeverisë gjatë epidemisë ishin të tepërta dhe se ajo ka mbuluar veprime korruptive dhe jodemokratike të ndërmarra nga qeveria në fillim të mandatit, duke i justifikuar ato me vetë epideminë.

Për një muaj, çdo të premte, mijëra qytetarë me marsh biçikletash në qendrën e qytetit e shprehin pakënaqësinë e tyre për punën e Qeverisë së drejtuar nga Janez Jansha, e cila erdhi në pushtet më 13 mars të këtij viti.

E gjitha filloi me lajmet për sjelljen e dyshuar korruptive të Ministrit të Ekonomisë Zdravko Poçivalshek për blerjen e pajisjeve mbrojtëse, nga i cili po kërkohet dorëheqje. Protestuesit janë të organizuar përmes mediave sociale dhe organizatave joqeveritare dhe thonë se nuk duan që partitë politike dhe anëtarët e tyre të marrin pjesë në protesta.

Ndërkohë, këtë pasdite, një grup i vogël i motoçiklistëve në Ljubjanë shprehu mbështetjen për Qeverinë.  Sipas mediave lokale, SDS në pushtet po organizon gjithashtu një kundër-protestë të saj.

- Advertisement -

Latest News

Dy viktima nga Kovid 19, njëri 73, tjetri 64 vjeçar

https://www.youtube.com/watch?v=_9u2Y8-LEsA&feature=youtu.be 125 persona kanë rezultuar pozitiv me Kovid 19 në 24 orët e fundit, ndërsa vetëm 8...

Përse u rrit numri rasteve me Kovid 19? Flasin drejtori Memeti dhe mikrobioologu Panovski

https://www.youtube.com/watch?v=A4a4r7RGM5s&feature=youtu.be Rritja e numrit të rasteve pozitive me Kovid-19 është për shkak mosmenaxhimit të mirë të institucioneve...

Debati për zgjedhje parlamentare në kohë të vështirë pandemie!

https://www.youtube.com/watch?v=sI0lua3QUmA&feature=youtu.be Partitë politike për interesat e tyre hapën temën e zgjedhjeve në kohë pandemie dhe në këtë...

“Nëse shkëputet lidhja, bie nga provimi”, studentët ankohen për provimet online

https://www.youtube.com/watch?v=dWgw6toP8dg&feature=youtu.be Nga shtëpia me kompjuterë dhe laptopë personal, kështu do t’i realizojnë provimet studentët e Universitetit të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -