Protesta për ujësjellësin në Siniçan, Xhemaili ndalohet nga policia të kryej punët

Must Read

Grubi – Bregu: Bashkëpunimi rajonal është mundësi për integrim më të shpejtë në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot realizoi takim...

​Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës me delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell.

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot...
- Advertisement -

Kjo ishte atmosfera gjatë ditës së sotme në  bjeshkët mbi fshatin Bogovinë ku kryetari i komunës së Bogovinës Albon Xhemaili bashkë me banorët e fshatit Siniçan tentuan të shkojnë te eskavatori që hap kanalin për ujësjellësin e Siniçanit por u pengua nga njësia speciale EBR dhe policë të Sektorit për Punë të Brendshme të Tetovës.

 “Organet e rendit dhe polica nuk më lejon me forcë të shkojë deri tek mjeti i punës  të cilët janë me urdhër të këshillit komunal. Duhet të dinë se unë jam kryetar komune nuk jam kriminel dhe dua vetëm tu siguroj ujë për pije në formë të përkohshme”, tha Albon Xhemaili, kryetar i Komunës së Bogovinës.

- Advertisement -

Banorët thonë se ata nuk kanë ujë për pije ndërsa policia nuk i lejon që të ndërtojnë ujësjellësin për tu furnizuar me ujë.

Nga Ministria e Brendshme thonë se me këtë çështje është njoftuar edhe Prokuroria publike dhe ata do të merren me të njëjtën.

- Advertisement -

Gjatë ditës së djeshme kryetari i Komunës së Bogovinës Albon Xhemaili u ftua në stacionin policor në Tetovë, ndërsa ai pranon se për këtë ujësjellës nuk ka projekt por ka një vendim të këshillit komunal ku u mundësohet banorëve të Siniçanit për të rregulluar ujësjellësin.

- Advertisement -

Grubi – Bregu: Bashkëpunimi rajonal është mundësi për integrim më të shpejtë në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot realizoi takim me sekretaren e përgjithshme të...

​Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës me delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell. Emisari i presidentit Donald...

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot pasdite sërish dolën në protestë...

Pasqyrë ditore të gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar  31.345,441 persona. Prej tyre kanë vdekur...

Gjukanoviq: Pas zgjedhjeve, të gjithë kanë arsye të jenë të kënaqur

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq deklaroi sot se prania e misionit vëzhgues të Rrjetit evropian të organizatave për monitorimin e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -