Pritet valë e re e virusit korona në vjeshtë, ekziston mundësia për vendosjen e masave të reja restriktive

Must Read

Mickoski propozon testim mujor falas për punonjësit shëndetësor të cilët janë në rrezik më të madh nga Kovid-19

"Në kohën e pandemisë Kovid, për të mbrojtur ata që kujdesen për shëndetin tonë dhe për të...

Vdes tenori e kompozitori Avni Mula

Ka vdekur këngëtari dhe kompozitori shqiptar Avni Mula. Këtë lajm e ka bërë të...

SHBA: Nata e shtrigave në kushte të pandemisë së Kovid-19

Si edhe vitet e kaluara, amerikanët planifikojnë nesër ta festojnë Natën e shtrigave, edhe përkundër pandemisë së...

Vera po mbaron, ndërsa me të edhe periudha stabile të cilën e kemi pasur deri më tani. Rrezikun që e sjell vjeshta paraqet alarm serioz, andaj për mbrojtje nga virusi korona do të sillen edhe masa të reja.

Po bëhen analiza dhe plane për vendosjen e masave të reja eventuale për parandalimin e shpërndarjes së mëtutjeshme të virusit. Strategjia e ministrisë është sjellja e masave që në mënyrë të drejtpërdrejtë do të ndikojnë në parandalimin e shpërndarjes së virusit.

Filipçe shtoi se nuk do të lejojë që ata që nuk i respektojnë masat të vendosin në rrezik gjithë të tjerët. Paralajmëroi përforcim të masave dhe kontrolle intensive. Pas analizave të bëra, janë vërtetuar arsyet për rritjen e numrit të të infektuarve.

Në lidhje me restrikcionet, Filipçe thotë se nëse ka, ata do të jenë në nivel lokal, ndërsa shpreson se nuk do të vijmë në situatë për vendosjen e karantinës së plotë ose restrikcioneve në tërë vendin.

Për periudhën e vjeshtës, po rriten kapacitetet e spitaleve dhe kuadro, ndërsa po rritet edhe prezenca e virusit te grup-mosha 30-39 vjeçe.

Mickoski propozon testim mujor falas për punonjësit shëndetësor të cilët janë në rrezik më të madh nga Kovid-19

"Në kohën e pandemisë Kovid, për të mbrojtur ata që kujdesen për shëndetin tonë dhe për të shpëtuar jetë, propozoj Qeveria dhe...

Vdes tenori e kompozitori Avni Mula

Ka vdekur këngëtari dhe kompozitori shqiptar Avni Mula. Këtë lajm e ka bërë të ditur përmes Facebook vajza e...

SHBA: Nata e shtrigave në kushte të pandemisë së Kovid-19

Si edhe vitet e kaluara, amerikanët planifikojnë nesër ta festojnë Natën e shtrigave, edhe përkundër pandemisë së koronavirusit të ri.

Arrestohet një qytetar i Shkupit i kërkuar me fletëarrest

Në lagjen Triangla të Shkupit në orën 18:20, disa nëpunës policorë të Sektorit për Bashkëpunim Ndërkombëtar – Sektori për kërkime e arrestuan...

Instagrami bën përpjekje të parandalojë përhapjen e lajmeve të rreme për zgjedhjet presidenciale të SHBA-së

 Instagrami dje vendosi ndryshime në platformën e saj për përdoruesit amerikanë në mënyrë që të parandalojë përhapjen e lajmeve të rreme gjatë...

More Articles Like This