Prifti bëhet viral në rrjet, “lufton” koronavirusin me pistoletë me ujë të bekuar

Must Read

Nga e enjtja në Kosovë 16 orë lëvizje, si dhe do të hapen xhamitë dhe kishat

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se nga e enjtja qytetarët e Kosovës do...

Ora policore në Tetovë! Në qendër respektohet, në lagjet përreth pjesërisht

https://youtu.be/M8vcMcXXQJ8 Ora policore në Tetovë respektohet vetëm në qendër të qytetit, ndërsa në lagjet përreth mund të shihen qytetarë të...

VMRO-DPMNE: Vendimi i Ramës shuplakë për Zaevin dhe Spasovskin, qeveria e Zaevit e paaftë

Vendimi i Edi Ramës për hapjen e kufijve vetëm për një pjesë të qytetarëve të cilët janë me prejardhje...

Ky prift është bërë viral me mënyrën se si ai respekton distancimin social.

Akoma më e veçantë është dhe mënyra se si ai vijon që të mbajë gjallë një traditë të lashtë fetare, bekimin e besimtarëve me ujë të bekuar. 70 vjeçari Timothy Pelc nga kisha St Ambrose Michigan vendosi që të veshë rrobat e priftit si dhe maskë me doreza e të spërkasë besimtarët që kalonin pranë kishës me ujë të bekuar.

Këtë ai ka zgjedhur ta bëjë përmes një pistolete me ujë. Gjatë kohës së pashkëve katolike, shumë besimtarë kalonin pranë kishës së tij, ndërkohë që Pelc i spërkaste ata me ujë të bekuar. Fotot e tij u publikuan fillimisht në Twitter, dhe vetëm për pak kohë ato bënë xhiron e rrjetit ku pati shumë reagime pozitive.

70 vjeçari deklaroi për mediat lokale se ideja e për këtë mënyrë e mori nga një miku i tij i cili është mjek. Në këtë mënyrë ai nuk thyen as masën e distancimit social. Michigan është një ndër shtetet më të prekura nga koronavirusi në ShBA ku deri më tani numëron 4,891 viktima. Kisha St. Ambrose ka lidhur nga një fjongo blu në pemë për çdo viktimë të shkaktuar nga koronavirusi.

- Advertisement -

Latest News

Ora policore në Tetovë! Në qendër respektohet, në lagjet përreth pjesërisht

https://youtu.be/M8vcMcXXQJ8 Ora policore në Tetovë respektohet vetëm në qendër të qytetit, ndërsa në lagjet përreth mund të shihen qytetarë të cilët lëvizin në rrugë, por...

VMRO-DPMNE: Vendimi i Ramës shuplakë për Zaevin dhe Spasovskin, qeveria e Zaevit e paaftë

Vendimi i Edi Ramës për hapjen e kufijve vetëm për një pjesë të qytetarëve të cilët janë me prejardhje shqiptare është edhe një shuplakë...

Afganistani ka liruar 100 talebanë të burgosur pas armëpushimit

Rreth 100 talebanë të burgosur janë liruar nga burgu ushtarak në Afganistan, si pjesë e përgjigjes së Qeverisë së armëpushimit befasues, të propozuar nga...

Testi më i shpejtë për Covid–19 i gatshëm në mes të qershorit

Testi i shpejtë i pështymës Covid-19 që jep rezultate brenda një ore, do të jetë i disponueshëm në Evropë në mes të qershorit. Ka...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -