Presidenti Radev dëshiron t’i shtyjë zgjedhjet parlamentare në Bullgari

TË FUNDIT

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia dënohet me 9 vjet burg

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim...

Ish-komandanti i ushtrisë boshnjake dënohet për krime lufte

Gjykata e Sarajevës e ka dënuar me 10 vjet burgim një ish-komandant të ushtrisë boshnjake, pasi erdhi në përfundimin...

Kida rrëmben vëmendje me ndryshimin e ri

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Kida përveç që njihet për projektet e saj, njihet edhe për eksperimentet që...

Guteresh mirëpriti hyrjen në fuqi të Traktatit për ndalimin e armëve bërthamore

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guteresh mirëpriti hyrjen e sotme në fuqi të Traktatit për Ndalimin e Armëve...

Xhonson: Ka prova se varianti i ri i korona virusit është më vdekjeprurës

Varianti i ri i koronavirusit, i cili u zbulua në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës, ka...

Presidenti bullgar, Rumen Radev, dëshiron t’i shtyjë zgjedhjet parlamentare në vend, që ishin planifikuar për më 28 mars, dhe kërkoi ndryshim të procedurës për votim.

Me rastin e ndryshimeve në procedurën për votim, Radev në konsultime u bëri thirrje përfaqësuesve të partisë “Volja”. Kryetari i kësaj partie, Veselin Mareshki, konsideron se konsultimet e këtilla nuk bëhen dy muaj para zgjedhjeve.

“Më duket shumë çudi që konsultimet po zhvillohen tani, e nuk ishin para gjashtë muajve”, deklaroi ai për TV Nova.

Politikani, gjithashtu, konsideron se presidenti i shtetit nuk ka kompetenca të përballet me ndryshime në procesin zgjedhor, por ai duhet vetëm t’i shpallë zgjedhjet.

“Presidenti Radev dëshiroi zgjedhje më 28 mars, ndërkaq tani kërkon data të mëvonshme. Pyetja është: kush po i bën presion?”, pyeti Mareshki.

Radev në dhjetor i shpalli zgjedhjet për në fund të marsit, por në fillim të janarit , për shkak të numrit të madh të rasteve të vdekjes nga Kovid-129, urdhëroi që zgjedhjet të shtyhen si masë kundër përhapjes së virusit. 

TË NGJAJSHME