Presidenti njoftohet me gjendjen e Armatës, kërkon që me patjetër të vazhdohet me investimet në mbrojte

Must Read

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës....

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e...
- Advertisement -

Presidenti dhe Komandanti suprem i forcave të armatosura të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, në takim pune me Ministren e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Armatës, Gjeneral Lejtnant Vasko Gjurçinovski, u informua për gjendjen aktuale në mbrojte dhe në Armatë, pas anëtarësimit të plotë të vendit në NATO.

Nga Kabineti i Presidentit informojnë se kreu i shtetit u njoftua me aktivitetet, pajisjet, nivelin e realizimit të transformimit dhe modernizimit të Ushtrisë, në përputhje me qëllimet dhe aftësive të dakorduara me Aleancën Veri-atlantike.

- Advertisement -

“Presidenti Pendarovski u informua për pjesëmarrjet e vazhdueshme të Armatës në operacionet e udhëhequra nga NATO, Kombet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian, si dhe pjesëmarrjet e planifikuara për vitin e ardhshëm”, shkruhet në komunikatën e Presidencës, përcjell TV21.

Më tej tregohet se para Presidentit u prezantuan arritjet në lidhje me strukturën e re të forcave, synimet dhe zhvillimin e aftësive ushtarake të Armatës dhe analizë për transformimet e mëtejshme, në përputhje me nevojat që dalin nga anëtarësimi në NATO.

- Advertisement -

Shkruhet gjithashtu se Presidenti në këtë mbledhje ka theksuar se me anëtarësimin në NATO, përgjegjësia e Armatës është shumë më e lartë, andaj patjetër duhet të vazhdojë investimi në mbrojtje. Në këtë kontekst, shkruhet në kumtesë, Presidenti riafirmon angazhimin e tij për arrjitje sa më të shpejtë të qëllimit që së paku 2 për qind nga Prodhimi i Brendshëm Bruto të invesohen në modernizimin dhe zhvillimin e Armatës./TV21

- Advertisement -

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një numër përleshjesh me forcat ruse...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës. Ministria...

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e Shëndetësisë dhe të Mjedisit Jetësor...

Moti në vend do të jetë i ndryshueshëm dhe me vranësira

Moti në vend do të jetë i ndryshueshëm me vranësira me periudha diellore më shpesh në pjesët veriore dhe pasdite. Paradite veçanërisht...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -