Pompeo sërish akuzon Kinën për pandeminë me COVID-19

Must Read

Filipçe: Situatën e kemi nën kontrollë

Kllasteret e të infektuarve i kemi të njohura dhe situatën e kemi në kontroll. Kështu u shpreh...

Filipçe: Orën policore e kemi hequr sepse ka zgjatur mjaftueshëm, nëse ka nevojë e kthejmë

Ne kemi analizuar situatën dhe gjendjen me virusin korona përpara se ta heqim orën policore, tha Ministri...

Misajllovski për konferencën për media të Zaevit: Është joserioze dhe ikje nga realiteti

Është joserioze, dhe paraqet ikje të plotë nga realiteti të flitet për arritjet trevjaçre, kur sot Maqedonia...

Sekretari amerikan i shtetit, Majk Pompeo, sërish e akuzoi Pekinin për shpërthimin e pandemisë me Kovid-19 dhe se e shfrytëzon situatën për sulm ndaj fqinjëve, edhe pse paraprakisht e përshëndeti ndihmën me pajisje mjekësore.

Pompeo deklaroi se SHBA-ja beson se Kina nuk e ka njoftuar botën me kohë për infektimin, me çka i ka shkelur rregullat e Organizatës botërore të shëndetësisë, dhe nuk ka kumtuar se koronavirusi i ri transmetohet prej njeriut në njeri, derisa nuk është përhapur në të gjitha provincat kineze.

Sipas Pompeos, Kina ka ndërprerë me testimin e mostrave të reja të virusit, duke i shkatërruar njohuritë ekzistuese, që nuk janë ndarë me botën e jashtme, me çka ka pamundësuar të ndiqet evoluimi i sëmundjes.

“Kina nuk i ndau të gjitha informatat që i ka pasur. Në vend të kësaj, ka fshehur sa është i rrezikshëm infektimi”, tha Pompeo.

Ai e akuzoi edhe drejtorin e përgjithshëm të OBSH-së, Tedros Adanom Gebreisus, pasi nuk e ka akuzuar publikisht Kinën, vend anëtar i OBSH-së, për shkak të mosrespektimit të rregullave, edhe pse Organizata ka obligim të sigurojë harmonizim mes standardeve të sigurisë në laboratoret për virologji.

Në pyetjen për pajisje mjekësore që SHBA e merr nga Kina, Pompeo tha se pret që Kina të vazhdojë t’i plotësojë obligimet e saj nga marrëveshjet./MIA

- Advertisement -

Latest News

Filipçe: Orën policore e kemi hequr sepse ka zgjatur mjaftueshëm, nëse ka nevojë e kthejmë

Ne kemi analizuar situatën dhe gjendjen me virusin korona përpara se ta heqim orën policore, tha Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe. Sipas...

Misajllovski për konferencën për media të Zaevit: Është joserioze dhe ikje nga realiteti

Është joserioze, dhe paraqet ikje të plotë nga realiteti të flitet për arritjet trevjaçre, kur sot Maqedonia e përjeton të hënën e...

Drejtori i “Gazetës Zyrtare” në vetizolim, ka qenë në kontakt me Llukarevskën

Drejtori i “Gazetës Zyrtare” Martin Kostovski para pak kohe në Fejsbuk publikoi se do të jetë në vetëizolim 14 ditorë përshkak kontaktit...

Zaev: Mu për shkak të mbrojtjes së shëndetit të qytetarëve “zgjedhjet janë zgjidhje”

Pesë korriku është dita e zgjedhjeve, deklaroi sot lideri i LSDM-sl Zoran Zaev, sipas të cilit, deri atëherë partitë kanë 35 ditë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -