Pompeo në takim me biznesmenë austriakë

TË FUNDIT

Deputetja Ilire Dauti kërkon nga partitë shqiptare në pushtet të bëjnë presion për ta çuar përpara Pr/Ligjin e tyre për shtetësinë!

Deputetja e koalicionit ASH-AAA, Ilire Dauti nëpërmjet emisionit Click Plus kërkoi nga partitë shqiptare në pushtet të bëjnë presion...

Pr/Ligji i #ASH-AAA për shtetësinë – për të mirën e qytetarëve apo për pikë politike?

Opinionisti Latif Mustafa në emisionin debatues Click Plus në TV21, ku po diskutohet për Propozim-Ligjin për shtetësinë, e pyeti...

Deputetja Dauti: Ata që i kanë të gjithë dokumentet, shtetësia nuk u jepet me justifikimin se janë të rrezikshëm për shtetin!

Ilire Dauti deputete në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut nga Koaliconi ASH-AAA, në Click Plus në TV21, theksoi se...

Ilire Dauti: Propozim-Ligji për shtetësinë hoqi maskat e atyre që thërrisnin “Shoqëri për të gjithë”

Ilire Dauti nga Koaliconi ASH-AAA në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se Propozim-Ligji për shtetësinë ka hequr maskat...

Jonida Mete Kiki: Sjella e zyrtarëve në terren reflekton në sjelljen e administratës ku shkon për të kërkuar shtetësi!

Juristja Jonida Meta Kiki në emisionin Click Plus në TV21, duke folur për Ligjin për shtetësinë, tha se sjellja...

Sekretari amerikan i shtetit, Majk Pompeo u takua sot në Vjenë me ministrin e Financave të Austrisë, Gernot Blimel si dhe me përfaqësues të kompanive austriake.

Pas takimit, Pompeo pa dhënë detaje të tjera, konstatoi se SHBA-ja është tregu i dytë më i rëndësishëm i eksportit për Austrinë dhe theksoi se të dy vendet kanë interes të theksojnë atë që kanë të përbashkët, në krahasim me atë që i ndan.

SHBA-ja dhe Austria kanë disa mosmarrëveshje në fushën e ekonomisë, kështu që Uashingtoni ngriti padi kundër Vjenës për të ashtuquajturin “taksë digjitale” dhe gjithashtu diskutohet në lidhje me rrjetin 5G dhe gazsjellësin “Rrjedha Veriore 2”.

Këtë pasdite Pompeo kishte planifikuar të takohet me presidentin, Aleksander van der Belen dhe ministrin e Punëve të Jashtme, Aleksander Shalenberg. Pompeo do të takohet gjithashtu me ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias për të diskutuar mosmarrëveshjen aktuale greko-turke dhe shefin e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore Rafael Grosi. 

TË NGJAJSHME