Pesë shenja që trupi na tregon se diçka nuk është në rregull me shëndetin tonë

TË FUNDIT

Ndonjë herë trupi ynë na dërgon shenja delikate se diçka nuk është në rregull me shëndetin tonë. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për marramendje të shpeshta, djersitje të shtuar apo ndjenjë të vazhdueshme të ftohjes, mjekët paralajmërojnë se edhe ndryshimi më i vogël mund të tregojë se kemi një problem shëndetësor që duhet zgjidhur me kohë.

 Marramendja

Marramendja mund të jetë rezultat i ngritjes së shpejtë në këmbë ose dehidratimit. Megjithatë, mund të jetë gjithashtu një shenjë e një problemi të trurit, diçka që nuk shkon me sistemin tuaj gastrointestinal ose një shenjë e një gjendjeje mjekësore që ndikon në shikimin ose veshin tuaj të brendshëm.

Doktori Sharat Honnatti thotë se shumë kushte mjekësore mund të çojnë në marramendje, duke përfshirë ankthin, hemoglobinën e ulët ose aneminë, infeksionin viral të veshit të brendshëm, presionin e lartë të gjakut ose lodhjen. Siç raportohet nga Eat This, marramendja mund të jetë gjithashtu rezultat i sheqerit të lartë ose të ulët në gjak, diabetit, sëmundjeve të tiroides ose kushteve kardiovaskulare.

 Djersitje e shtuar

Djersitja e tepërt ose hiperhidroza mund të jetë rezultat i menopauzës, obezitetit, ushtrimeve të tepërta, ankthit ose stresit, madje edhe ngrënies së shumë ushqimeve pikante. Megjithatë, ky fenomen mund të tregojë edhe probleme të tiroides, diabetit apo problemeve të zemrës.

 Ndjenja e vazhdueshme e të ftohtit

Edhe pse në shumicën e rasteve ndjenja e të ftohtit është vetëm një shenjë se duhet të ndezim termostatin, nëse vazhdon, mund të tregojë një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë hipotiroidizmin, aneminë, qarkullimin e dobët të gjakut ose mungesën e yndyrës në trup. Siç shpjegojnë mjekët, nëse vuani nga hipotiroidizmi, tiroidja juaj prodhon shumë pak hormone për të rregulluar metabolizmin dhe temperaturën e trupit.

“Është pjesë e termorregullimit, procesi me të cilin trupi juaj rregullon temperaturën e tij për të qëndruar brenda një intervali normal”, thotë Janet Morgan, specialiste e mjekësisë së brendshme. “Për shembull, kur flini, trupi juaj ngadalëson në ruajtjen e energjisë dhe kështu ndodh një lloj i caktuar ftohjeje”

Sheqeri i ulët i gjakut ose hipoglikemia mund të jenë gjithashtu një nga fajtorët e të ftohtit gjatë gjithë kohës, dhe shkaqe të tjera përfshijnë mungesën e hekurit ose disa vitaminave.

 Humbje peshe e pashpjegueshme

Humbja e pashpjegueshme e peshës është zakonisht një shenjë e diçkaje më serioze sesa thjesht anashkalimi i një vakti ose disa, paralajmërojnë mjekët. Sipas Eat This, mund të jetë një simptomë e kancerit të stomakut, problemeve të tiroides, sëmundjes së Crohnit, problemeve kardiovaskulare, sëmundjes së Addison-it, sëmundjes së Parkinsonit, AIDS-it, problemeve gastrointestinale, problemeve dentare, depresionit ose ankthit, efekteve anësore të barnave me recetë, sëmundjes celiac. diabeti, infeksionet parazitare, abuzimi me drogën, çrregullimet e të ngrënit, ënjtja e pankreasit, abuzimi me alkoolin, problemet e gëlltitjes ose dementia.

 Ndryshimet e lëkurës

Nishanet ose njollat ​​e pazakonta në lëkurë mund të jenë ose jo një shenjë e kancerit të lëkurës. Nëse nishanet ose njollat ​​janë të rrumbullakëta, simetrike ose nuk ndryshojnë, ndoshta jeni mirë, thonë dermatologët. Megjithatë, nëse njollat ​​janë të reja, në rritje, asimetrike ose nuk kanë skaje të qarta, ato mund të jenë shenjë e melanomës, një lloj kanceri vdekjeprurës i lëkurës, transmeton Klankosova.tv.

 “Kanceri i lëkurës është kanceri më i shpeshtë në botë dhe çdo vit ka gjithnjë e më shumë raste të tilla. Edhe nishanet jo kancerogjene që janë të parregullta mund të jenë shenjë se keni një rrezik të shtuar të kancerit të lëkurës, ndaj është e rëndësishme të monitoroni rregullisht ndryshimet në lëkurë”, paralajmëron dermatologia Keira L. Barr.