Përpjekje të shpeshta të emigrantëve për hyrje në Shqipëri

Must Read

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo...
- Advertisement -

Përpjekjet janë shpeshtuar për të kontrabanduar emigrantë përtej kufirit greko-shqiptar me qëllimin e vetëm të kalojnë tranzit nëpër territorin shqiptar dhe të vazhdojnë rrugën për në ndonjë nga vendet e Evropës Perëndimore.

Në tre operacione të veçanta, policia e Shqipërisë gjeti 52 emigrantë që do të transportoheshin për në Kosovë.

- Advertisement -

Në aksionin e parë pranë qytetit të Elbasanit u zbuluan 34 emigrantë, në aksionin e dytë në një automjet që lëvizte drejt qytetit verior Kukësit, 12 emigrantë dhe në aksionin e tretë, gjashtë emigrantë.

“Në aksionin e kryer në afërsi të Elbasanit u arrestua personi me iniciale V.K, shtetas shqiptar, i cili po transportonte 34 sirianë në automjetin e tij që supozohej të kontrabandonte për në Kosovë. Është ngritur padi penale për ndihmë dhe përforcim të kalimit të paligjshëm të kufirit shtetëror”, thuhet në kumtesën e policisë.

- Advertisement -

Sipas policisë, në operacionin e dytë u arrestua një banor 28-vjeçar i Tiranës që po transportonte 12 emigrantë, të cilët gjithashtu do të transferoheshin në Kosovë. I arrestuari mori nga 150 euro prej secilit prej tyre.

Në operacionin e tretë, policia zbuloi gjashtë emigrantë që po transportoheshin me makinë, një 38-vjeçar banor i Kukësit, me leje shoferi të falsifikuar.

- Advertisement -

Pas përgjumjes që sundoi për shkak të pandemisë me koronavirusin e ri, në dy muaj e gjysmë të fundit janë zbuluar disa mijëra emigrantë, ndërsa përpiqen të kalojnë tranzit nëpër territorin shqiptar. 

- Advertisement -

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së të ndikojë që interpretimet bullgare...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo ditë e më shumë është...

Konfirmohen dënimet me burg për “Tankun”, Jankullovska do të shkojë në burg, Gruevski mbetet në Budapest

https://youtu.be/1gIbSTVFia4 Refuzohen ankesat e tre të dënuarve për blerjen e Mercedesit luksoz prej 600 mijë eurove –...

“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

https://youtu.be/RCGqvEZnlp8 Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -