Array

Për efektet e solariumit që nuk i keni ditur

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Edhe pse është vërtetuar që solariumi shkakton kancerin e lëkures,dermatologët kanë vërtetuar që solariumi mund të bartë bakterie dhe viruse.

Don Murray Davis dermatologe në  kliniken “Mayo”,thotë që bakteret dhe viruset në lëkurë mbijetojnë edhe në nxehtësine e madhe të rrezeve të solariumit.(transmeton Independent)

- Advertisement -

Ajo shpjegoi se të gjithë njerëzit kanë bakteret në lëkurë që transferohen në krevatin e dhomës së solariumit, por jo e mjaftueshme për të bërë sterilizuese sipërfaqen dhe asgjësimin e  bakterieve që janë të transmetuara , dhe pastaj këto baktere bëhen edhe më të forta dhe më elastike.

“Nëse ju jeni djersitë ajo vetëm do të përshpejtojë zhvillimin dhe rritjen e baktereve , dhe në qoftë se ju keni ndonjë lëndim në lëkurë ,plaga që do merrni do të shkaktojë një infeksion në lëkuren tuaj , ” shtoi Don .

- Advertisement -

Bakteret si stafillikoka,herpes dhe lythat gjenitale që të çojnë në infeksione të ndryshme,janë të fituara zakonisht sa jeni të shtrire në shtratin e dhomës së solariumit

“Rrezet ultraviolete mund  teorikisht të vrasin bakteret , por në një krevat solariumi nuk është i mjaftueshëm për t’i shkatërruar ato , ” paralajmëron Davis dhe thekson se mënyra më e mirë për të parandaluar marrjen e këtyre infeksioneve ,është shmangia e shtretëve për rrezitje.

- Advertisement -

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -