Parlamenti turk e votoi ligjin me të cilin ashpërsohet kontrolli mbi rrjetet sociale

Must Read

Gir: Sundimi i së drejtës dhe ligjit duhet të jetë prioritet i Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Zoran Zaev së bashku me euroambasadorin e ri në vend Dajvid Gir sot mbajti konferencën e...

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Rreth 10.000 persona dje u grumbulluan në Sofje në Ditën e Pavarësisë duke kërkuar “pavarësi nga mafia”...

Gjobiten 746 persona për mosmbajtjen e maskave

Policia ka gjobitur 746 qytetarë gjatë 24 orëve për mosmbajtjen e maskave. Ministria e Brendshme u bën...
- Advertisement -

Parlamenti turk sot e miratoi ligjin që parashikon rritje të kontrollit në rrjetet sociale, që shkakton shqetësime lidhur me lirinë e shprehjes.

Rrjetet kryesore sociale, siç Tuiter dhe Fejsbuk, do të duhet të kenë një përfaqësues në Turqi në të ardhmen.

- Advertisement -

Rrjetet sociale gjithashtu do të duhet të zbatojnë urdhrat e gjykatës turke për të hequr përmbajtje të caktuar brenda 24 orëve. Në rast mosrespektimi të urdhrave të gjykatës, parashikohen dënime të ashpra, raportojnë mediat turke.

OJQ-të janë të shqetësuara për erozionin e lirisë së shprehjes në Turqi dhe kontrolli i rritur mbi mediat sociale mund t’ua kufizojë qasjen turqve deri te  informacionet e pavarura ose kritike, në një mjedis ku mbizotërojnë mediat qeveritare.

- Advertisement -

Sipas “raportit të fundit të transparencës” në Tuiter, Turqia në gjysmën e parë të vitit 2019, është në krye të vendeve që kanë kërkuar heqjen e përmbajtjes nga ky rrjet social, me më shumë se 6.000 kërkesa./MIA

- Advertisement -

Gir: Sundimi i së drejtës dhe ligjit duhet të jetë prioritet i Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Zoran Zaev së bashku me euroambasadorin e ri në vend Dajvid Gir sot mbajti konferencën e parë për media. Zaev euroambasadorin...

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Rreth 10.000 persona dje u grumbulluan në Sofje në Ditën e Pavarësisë duke kërkuar “pavarësi nga mafia” dhe dorëheqje të Qeverisë të...

Gjobiten 746 persona për mosmbajtjen e maskave

Policia ka gjobitur 746 qytetarë gjatë 24 orëve për mosmbajtjen e maskave. Ministria e Brendshme u bën apel qytetarëve që të respektojnë...

“Incident” me aeroplanin e Pensit

Aeroplani me të cilin udhëtonte nënkryetari amerikan Majk Pens ishte i detyruar që të kthehet në aeroportin në Mançester në shtetin Nju...

Ambasadori izraelit në KB e lëshoi sallën plenare gjatë fjalimit të Erdoganit

Ambasadori izraelit në Kombet e Bashkuara, Gilad Erdan, i cili ishte i pranishëm në mbledhjet e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -