ZGJEDHJET

Palestinezët të gatshëm për negociata të drejtpërdrejta me Izraelin

Must Read

Infektohet drejtoresha e Spitalit të Kumanovës Zaharieva: Stresi kronik dhe lodhja e bënë të veten

https://www.youtube.com/watch?v=ztxJNJmFcsA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0Auj8_lWLHbwsmusFLuLejdk3U0jwESy14WJ_86tSlIOAAqna44rre2gk Drejtoresha e Spitalit të Kumanovës, Snezhana Zaharieva është pozitive në koronavrius....

Premtimet e partive për sektorin privat, Visar Ademi: Deklarata të pamenduara mirë

https://www.youtube.com/watch?v=-6g6Bjb6k5I&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2b2AkX0GEp1pGkkRwY99bEkaAspqyUrolOzl5WAFlann2tPx60abiEtYo Rritje të përfaqësimit të drejtë dhe adekuat të shqiptarëve përveç se...

ASH-AAA: BDI 18 vjet s’po mundet të ndërtojë një shkollë në Vizbeg, Ademi: Shkolla do të bëhet

https://www.youtube.com/watch?v=Oc4KU7NciQU&feature=youtu.be Ndërtimi i shkollës në Vizbeg ende nuk ka filluar.
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Palestinezët janë të gatshëm t’i rifillojnë negociatat e drejtpërdrejta me Izraelin për ndryshime të vogla të kufirit, thuhet në dokumentin e djeshëm të paraqitur deri tek katër ndërmjetësuesit e paqes në Lindjen e Mesme (BE, KB, Rusi dhe SHBA).

- Advertisement -

“Askush nuk ka aq interes sa palestinezët për të arritur marrëveshje paqeje dhe askush nuk mund të humbasë aq sa palestinezët për shkak të mungesës së paqes. Ne jemi të gatshëm ta kemi shtetin tonë me numër të kufizuar armësh dhe polici të fortë që ruan rendin dhe paqen. Ne jemi të gatshëm të pranojmë praninë e palës së tretë në bazë të mandatit (të KB-së) që do të sigurojë përmbushjen e marrëveshjes së paqes për sigurinë dhe kufijtë”, thotë Administrata palestineze, duke aluduar në NATO si “forcë kryesore ndërkombëtare”.

Në dokument gjithashtu propozohet “ndryshime të vogla në kufi”, të cilat do të bien dakord reciprokisht dhe do të bazohen në kufirin e 4 qershorit të vitit 1967, kur filloi pushtimi i Bregut Perëndimor.

Kryeministri palestinez Muhamed Shtejeh zbuloi planin palestinez në fillim të këtij muaji, por nuk dha detaje. Plani është në përgjigje për administratën e presidentit amerikan Donald Tramp, i cili parashikon aneksimin izraelit të pjesëve të Bregut Perëndimor dhe krijimin e shtetit palestinez të demilitarizuar në pjesën tjetër të territorit.

- Advertisement -

Plani i Trampit parasheh që Jerusalemi Lindor të mos jetë kryeqyteti i shtetit të ardhshëm palestinez, ndërsa palestinezët në këtë insistojnë.

Nëse Izraeli deklaron aneksimin e ndonjë pjese të territorit palestinez, kjo do të nënkuptonte anulimin e të gjitha marrëveshjeve të nënshkruara, thuhet në dokument.

Izraeli planifikon të aneksojë Luginën strategjike Jordan dhe të gjitha vendbanimet hebraike në Bregun Perëndimor, ose rreth 30 për qind të territorit palestinez të vitit 1967. Në Bregun Perëndimor jetojnë 2,8 milionë palestinezë dhe numri i ardhacakëve hebrenj në dekadën e kaluar është rritur me 40 për qind në më shumë se 450.000 persona./MIA

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Premtimet e partive për sektorin privat, Visar Ademi: Deklarata të pamenduara mirë

https://www.youtube.com/watch?v=-6g6Bjb6k5I&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2b2AkX0GEp1pGkkRwY99bEkaAspqyUrolOzl5WAFlann2tPx60abiEtYo Rritje të përfaqësimit të drejtë dhe adekuat të shqiptarëve përveç se në sektorin publik këtë herë...

ASH-AAA: BDI 18 vjet s’po mundet të ndërtojë një shkollë në Vizbeg, Ademi: Shkolla do të bëhet

https://www.youtube.com/watch?v=Oc4KU7NciQU&feature=youtu.be Ndërtimi i shkollës në Vizbeg ende nuk ka filluar. U bënë vite që...

Mickoski: Me ripërtëritjen vijnë 1.000 projekte të cilat do ta përmirësojnë jetën e çdo qytetari

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski sot së bashku me bartësin e  listës së kandidatëve për deputetë në Njësinë e dytë zgjedhore Vllado...

Dimitrov: Raportet me fqinjët janë të rregulluar

https://www.youtube.com/watch?v=4TDZbm5bdik&feature=youtu.be Është tepër e rëndësishme ajo që Komisioni evropian ka qëndrim parimor në lidhje me gjuhën maqedonase...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -