Osmani pret korniza negociuese të miratohet në Samitin e tetorit

Must Read

Tramp: Kisha nderin që pushova nga detyra Matisin

Presidenti amerikan Donald Tramp, sot deklaroi se ai ishte i nderuar që...

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe më i ngrohtë me vranësira të vogla deri në...

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të...

 Zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bujar Osmani sot deklaroi se drafti për kornizën negociuese me BE-në pritet ta marrim në qershor, derisa nga Brukseli janë informuar se paketa e re për zgjerim, gjegjësisht Raporti vjetor që pritej në qershor, të shtyhet për në shtator.

“Tani për tani çështja për kornizën është mbajtur për në qershor, 3 qershor është data e supozuar, megjithatë nuk mundet saktë të thuhet për shkak të kësaj vështirësie me takimet për shkak të pandemisë. Propozimi i parë që do të publikohet më 3 qershor është në fakt drafti, kornizën që do ta propozojë Komisioni. Pastaj kjo kornizë shkon në KOELA, ky është trupi i Këshillit për Zgjerim i cili me vendet anëtare edhe këtu ata i vendosin pozicionet e veta kombëtare. Kuptohet se mundet ende edhe në nivel të Komisionit të ketë ndikim të caktuar. Por pres se KE-ja do të dalë me qëndrim neutral lidhur me qëndrimet individuale të anëtareve të cilat në rast të momenteve mund të jenë asimetrike” u përgjigj Osmani në pyetje nëse kërkesat e Bullgarisë kanë hyrë në kornizë dhe deri ku është harmonizuar.

Përsëriti se pret që Komisioni të ketë qëndrim neutral, gjegjësisht kornizë neutrale, ndërsa pastaj, siç tha, do të kalojë nëpër filtrat e vendeve anëtare dhe se do të ketë propozime nga vetë anëtaret, por, sqaroi, ne tashmë punojmë edhe me Komisionin edhe me vendet anëtare.

“Më 3 qershor presim të publikohet drafti nga ana e Komisionit. Pastaj shkon në KOELA. Në Mal të Zi dhe duheshin tre muaj që vendet anëtare të harmonizohen lidhur me kornizën dhe të miratohet në Këshill, ashtu që për ne është e ngjashme, pres në Samitin e BE-së në tetor po në Samitin në dhjetor të miratohet korniza, megjithatë me siguri në Samitin e tetorit të miratohet në Këshill dhe me këtë menjëherë  edhe konferenca e parë ndërqeveritare”, theksoi Osmani.

- Advertisement -

Latest News

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe më i ngrohtë me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë erë...

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të inspektuar, ndërsa më pas është...

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu. Ai për TV21...

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte vendore” (www.kupuvajdomasni.gov.mk) as sot nuk...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -