Osmani në takim me Dendijas! Maqedonia e Veriut do të kërkojë shpëtim nga Bullgaria përmes Greqisë

TË FUNDIT

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia dënohet me 9 vjet burg

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim...

Ish-komandanti i ushtrisë boshnjake dënohet për krime lufte

Gjykata e Sarajevës e ka dënuar me 10 vjet burgim një ish-komandant të ushtrisë boshnjake, pasi erdhi në përfundimin...

Kida rrëmben vëmendje me ndryshimin e ri

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Kida përveç që njihet për projektet e saj, njihet edhe për eksperimentet që...

Guteresh mirëpriti hyrjen në fuqi të Traktatit për ndalimin e armëve bërthamore

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guteresh mirëpriti hyrjen e sotme në fuqi të Traktatit për Ndalimin e Armëve...

Xhonson: Ka prova se varianti i ri i korona virusit është më vdekjeprurës

Varianti i ri i koronavirusit, i cili u zbulua në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës, ka...

Vendosja e kornizës për aktivitetet e ardhshme që duhet t’i ndërmarrin Maqedonia e Veriut dhe Greqia, në përputhje me Planin aksionar për bashkëpunim si dhe implementimi i marrëveshjes së Prespës kanë qenë në fokus të bisedimeve mes ministrit maqedonas dhe atij grek për punë të jashtme.

“Është kënaqësi e vërtetë të fillohet viti me këtë vizitë të suksesshme në Greqi. Qëllimet tona të sinqerta janë që ta kalojmë pragun e fqinjësisë së mirë, si narrativ politik korrekt, dhe të vendosim bazë për ndërtimin e një miqësie më të thellë afatgjate mes dy vendeve, si shprehje më e lartë e suksesit të politikës dhe diplomacisë”, tha Osmani.

Integrimi në BE dhe aleanca në NATO gjithashtu kanë qenë temë e dy homologëve.

“Si fqinj i drejtpërdrejt, njëherësh edhe anëtare e BE-së, vlerësoj se është shumë e rëndësishme mbështetja parimore nga ana e Greqisë për nisjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut, pa vonesë”, shtoi Osmani.

“Greqia mund të bëhet aleati dhe miku më i mirë i RMV me atë që vendi jonë ka interes për stabilitet në rajon. Mbështesim përpjekjen tuaj për në BE”, deklaroi Dendijas.

Gjatë takimeve, u nënshkruan tre memorandume për mirëkuptim mes dy vendeve për bashkëpunim në sferën e investimeve dhe tregtisë së jashtme mes ndërmarrjeve Greqia SA dhe Invest Maqedonia e Veriut, për bashkëpunim mes ministrive për punë të jashtme në edukimin e diplomatëve dhe për bashkëpunim në sferën e mbrojtjes civile.

Në agjendën e Ministrit në suaza të vizitës zyrtare në Greqi ishin edhe takimet me Kryetaren e Republikës Helene, Katerina Sakellaropullu, kryeministrin, Kirjakos Micotakis dhe ministri alternativ për çështje evropiane, Miltijadis Varviciotis.

TË NGJAJSHME