OBSH: Nuk ka shenja që Covid-19 është sëmundje sezonale

Must Read

Mot me diell dhe me vranësira të vogla lokale – temperatura deri 29 gradë

 Mot me diell me vranësira të vogla deri në mesatare lokale do të mbizotërojë sot në vend....

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...
- Advertisement -

Stinët e vitit me gjasë nuk ndikojnë në zhvillimin e pandemisë së koronavirusit të ri, kumtoi sot Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), duke paralajmëruar se është i gabuar besimi se ne jemi më të mbrojtur gjatë stinës së verës.

“Stinët e vitit nuk ndikojnë në transmetimin e virusit, prej të cilit vdiqën më shumë se 650.000 persona në të gjithë botën dhe u infektuan më shumë se 16 milion të tjerë”, deklaroi zëdhënësja e OBSH-së, Margaret Haris në video konferencën.

- Advertisement -

Si shembull, ajo theksoi se në një nga vendet më të prekura në botë nga Covid-19, SHBA-ja, tani është verë, ndërsa tek e dyta më e prekur Brazili është dimër.

“Ekziston besimi se virusi është sezonal, por duhet të kujtojmë se ky është virus i ri, i cili edhe pse është i frymëmarrjes të cilat janë historikisht sezonalë, ky sillet ndryshe”, theksoi Haris.

- Advertisement -

Ajo theksoi se kombinimi i virusit të gripit i cili është sezonal dhe mbizotëron në dimër, koronavirusi i ri është shqetësues dhe mund të rrisë presionin mbi sistemet shëndetësore.

“Ne ju rekomandojmë që të gjithë të vaksinohen kundër gripit”, këshillon Haris. 

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

Mot me diell dhe me vranësira të vogla lokale – temperatura deri 29 gradë

 Mot me diell me vranësira të vogla deri në mesatare lokale do të mbizotërojë sot në vend. Do të fryjë erë e...

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -