OBSH: Kufijtë s’mund të mbesin të mbyllur përgjithmonë, shtetet duhet ta luftojnë virusin

Must Read

Dimitrov paralajmëroi 120 milion euro ndihmë nga BE për RMV-në

Pas takimit me eurokomisionarin për zgjerim, Oliver Varhei dhe ekipin e tij, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla...

Guteresh i bëri thirrje botës të parandalohet Lufta e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës

Sekretari i përgjithshëm i KB-së Antonio Guteresh sot i bëri thirrje botës ta parandalojë Luftën e ftohtë...

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm,...
- Advertisement -

Ndalimet për udhëtimet ndërkombëtare nuk mund të zbatohen për një kohë të pacaktuar, dhe vendet duhet të bëjnë më shumë për të zvogëluar përhapjen e koronavirusit  brenda kufijve të tyre, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Një rritje e infeksioneve ka bërë që vendet të rimarrin disa kufizime të udhëtimit ditët e fundit. Vetëm me respektim të rreptë të masave shëndetësore, nga mbajtja e maskës ​​deri tek shmangia e turmave, bota do të arrinte të mposhte pandeminë COVID-19, tha drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë virtuale të hënën.

- Advertisement -

“Kur ndiqen këto masa, rastet bien poshtë. Aty ku ato nuk ndodhin, rastet rriten,” tha ai, duke lavdëruar Kanadën, Kinën, Gjermaninë dhe Korenë e Jugut për kontrollin e shpërthimeve. Kreu i Programit të Emergjencave të OBSH-së, Mike Ryan tha se ndalimet e udhëtimit nuk ishin të qëndrueshme, përcjell portali rtv21.tv “Do të jetë pothuajse e pamundur që vendet individuale t’i mbajnë kufijtë e tyre të mbyllur për të ardhmen e parashikueshme. Ekonomitë duhet të hapen, njerëzit duhet të punojnë, tregtia duhet të rifillojë”, tha ai.

Tedros tha gjithashtu se komiteti i urgjencës i organit shëndetësor të KB do të mblidhej për të rishqyrtuar deklaratën se shpërthimi përbënte një “emergjencë shëndetësore publike të shqetësimit ndërkombëtar”.

- Advertisement -

Një e ashtuquajtur deklaratë PHEIC, e cila shënon nivelin më të lartë të alarmit sipas rregullave ndërkombëtare të shëndetit, duhet të rivlerësohet çdo gjashtë muaj. Para COVID-19, OBSH kishte bërë vetëm deklarata të tilla pesë herë që kur rregulloret e saj ndërkombëtare të shëndetit ndryshuan në 2007, për gripin e derrit, poliomielitit, Zika dhe dy herë për shpërthimet e Ebolës në Afrikë. Prej tyre, pandemia e tanishme “është lehtësisht më e rëndë”, tha Tedros.

Ekzistojnë pak dyshime se komiteti i urgjencës do të konsiderojë që pandemia ende përbën një emergjencë globale të shëndetit publik, por potencialisht mund të ndryshojë disa nga rekomandimet e saj për mënyrën se si duhet të reagojnë OBSH dhe bota. Situata ka ndryshuar në mënyrë dramatike që nga deklarata.

- Advertisement -

“Kur shpalla një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar në 30 janar … kishte më pak se 100 raste jashtë Kinës, dhe nuk kishte vdekje,” tha Tedros. Por që nga ajo kohë, rastet  janë rritur në 16 milionë, me afro 650,000 vdekje në të gjithë botën.

“COVID-19 ka ndryshuar botën tonë. Ai ka mbledhur njerëz, komunitete dhe kombe, dhe i ka përzënë ata”, tha Tedros.

OBSH është përballur me kritika për  reagimin e saj, me disa që akuzojnë se ka vepruar shumë ngadalë – diçka që vetë organizata e mohon rreptësisht.

“Gjatë gjashtë muajve të fundit, OBSH ka punuar pa u lodhur për të mbështetur vendet që të përgatiten dhe t’i përgjigjen këtij virusi,” tha Tedros. “Unë jam jashtëzakonisht krenar për organizatën tonë, OBSH, dhe njerëzit e saj të pabesueshëm dhe përpjekjet e tyre.”

Vetë Tedros ka muaj që është përballur me sulme nga Presidenti amerikan Donald Trump, i cili ka akuzuar OBSH-në si një “kukull të Kinës”. Në fillim të këtij muaji Trump ka filluar tërheqjen e SHBA-së  nga OBSH./21Media

- Advertisement -

Dimitrov paralajmëroi 120 milion euro ndihmë nga BE për RMV-në

Pas takimit me eurokomisionarin për zgjerim, Oliver Varhei dhe ekipin e tij, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov paralajmëroi se në ditët...

Guteresh i bëri thirrje botës të parandalohet Lufta e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës

Sekretari i përgjithshëm i KB-së Antonio Guteresh sot i bëri thirrje botës ta parandalojë Luftën e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës dhe...

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm, të miratuara mbrëm nga Kuvendi,...

Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë te Pendarovski

Në vilën e presidentit Stevo Pendarovski, në Vodno, me fillim prej ora 12:00 do të mblidhet Këshilli i Sigurisë.

Takim Dimitrov-Varhei: Vërtetohet nevoja për hapjen e negociatave

Sot në Bruksel, zëvendëkryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov realizoi takim me Oliver Varhein, Eurokomesarin për Zgjerim dhe Fqinjësi të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -