OBSH: Covid-19 po përhapet me shpejtësi të paparë me ardhjen e dimrit

Must Read

Jankulloska: Nuk ka nevojë për spektakël, unë jam në shtëpi, nuk shkoj askund

Ish-Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, për të cilën dje Gjykata e lartë  vendosi se ankesa...

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës....
- Advertisement -

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se Covid-19 po përhapet  me shpejtësi të madhe alarmante në disa pjesë të hemisferës veriore, disa muaj para sezonit dimëror të gripit.

“Fillojmë të shohim trende shqetësuese në disa shtete”, deklaroi Marija van Kerhov, ekspert teknik udhëheqës për Covid-19 pranë OBSH-së, në prezantimin përmes rrjeteve sociale.

- Advertisement -

“Shohim rritje të numrit të njerëzve të pranuar në spitale,  ata të cilët janë pranuar në kujdes intensiv, veçanërisht në Spanjë, Francë, Mal të Zi, Ukrainë dhe disa shtete të SHBA-së. Kjo është brengosëse sepse sezoni i gripit ende nuk ka filluar”, theksoi ajo.

“Në disa vende, rritet numri i personave të pranuar në spitale të moshës midis 15-49 vjet të infektuar me Kovid-19”, shtoi Van Kerç.

- Advertisement -

Majk Rajan, udhëheqës i programit për raste urgjente të OBSH-së, i ka këshilluar njerëzit në rrezik të lartë  nga Covid-19, të vaksinohen kundër gripit./MIA

- Advertisement -

Jankulloska: Nuk ka nevojë për spektakël, unë jam në shtëpi, nuk shkoj askund

Ish-Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, për të cilën dje Gjykata e lartë  vendosi se ankesa ishte refuzuar, dhe se ajo...

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një numër përleshjesh me forcat ruse...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës. Ministria...

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e Shëndetësisë dhe të Mjedisit Jetësor...

Moti në vend do të jetë i ndryshueshëm dhe me vranësira

Moti në vend do të jetë i ndryshueshëm me vranësira me periudha diellore më shpesh në pjesët veriore dhe pasdite. Paradite veçanërisht...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -