Array

Obama, Piketty, Kardashian dhe Marine Le Pen mes 100 personaliteteve më influent të revistës “TIME”

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Barack Obama, Kanye West, Thomas Piketty, Kim Kardashian, papa Françesku apo Marine Le Pen bëjnë pjesë këtë vit në listën e përvitshme të 100 personaliteteve më influent të revistës amerikane ”Time”, publikuar sot.

Kjo listë nuk është një klasifikim. Personalitetet e saj janë ndarë në pesë kategori. Mes ”titanëve” gjejmë këngëtarin dhe producentin Kanye West, Tim Cook (PDG d’Apple), yllin, Kim Kardashian, presidenten e Bankës Qendrore amerikane, Janet Yellen, miliarderen 31-vjeçare, Elizabeth Holmes.

- Advertisement -

Tek ”pionerët” dallohen kërcimtarja, Misty Copeland, aktoret amerikane, Reese Witherspoon dhe angleze Emma Watson, austronauti, Scott Kelly.

Tek ”artistët” bëjnë pjesë veçanërisht aktori, Bradley Cooper, këngatari, Tim McGraw, stilisti Alexander Wang, humoristi, John Oliver.

- Advertisement -

”Liderët” përfshijnë Barack Obamën, Angela Merkel, por gjithashtu dhe presidentin kubanez, Raul Castro, Benjamin Netanyahun, Hillary Clinton, Vladimir Putine, Samantha Power (ambasadore e SHBA-së në OKB), kryeministrin irakian, Haider al-Abadi, Aleksis Cipras (kryeministri grek), Jeb Bush, francezen, Marine Le Pen, dhe Kim Jong-un, drejtuesi i Koresë së Veriut.

Në kategorinë e fundit të ”ikonave” ndodhen gjyqtari i Gjykatës së Lartë amerikane, Ruth Bader Ginsburg, këngëtarja, Taylor Swift, stilistja, Diane von Furstenberg, ekonomisi francez, Thomas Piketty dhe papa Francçesku.

- Advertisement -

Si çdo vit , disa portrete janë përshkruar nga personalitetet. Presidenti amerikan ka përshkruar atë të kryeministrit indian, Narendra Modi, ndërsa kryeministri britanik, David Cameron ka përshkruar atë të kryeministrit irakian.

Barack Obama bën pjesë në këtë listë për herë të 10-të, duke shënuar një rekord.

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -