Norvegjia dëboi një diplomat rus për shkak të spiunazhit

Must Read

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj,...

Mariçiq – Bërns: SHBA është aleat i fuqishëm në reformat për sundimin e së drejtës

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-së Kejt Bërns tha se...

Ish deputetët dëshmuan për ngjarjet e 27 prillit, Xhaferi nuk u paraqit për shkak të obligimeve të tij

Seanca kuvendore e 27 prillit të vitit 2017 me kërkesë të LSDM-së, është caktuar të vazhdojë ditën...
- Advertisement -

Norvegjia sot kumtoi se ka dëbuar një diplomat rus, pasi që para disa ditëve në Osllo u arrestua  një norvegjez i dyshuar për spiunazh në dobi të Rusisë.

Shërbimi sekret i Norvegjisë (PST) të hënën kumtoi se para dy ditëve ka arrestuar norvegjezin e dyshuar se i ka dorëzuar informata të besueshme një personi të identifikuar si agjent i shërbimeve sekrete ruse.

- Advertisement -

“E njoftuam ambasadorin e Rusisë se një nëpunës i Ambasadës është i padëshiruar si diplomat dhe se do të lutet ta braktisë Norvegjinë”, deklaroi zëdhënësja e Ministrisë norvegjeze të Punëve të Jashtme, Siri Svendsen.

Ajo shtoi se kjo është bërë sepse veprimi i tij nuk ka qenë në përputhje me rolin dhe statusine tij të diplomatit.

- Advertisement -

Diplomati rus nga Sektori tregtar i Ambasadës do të duhet që deri në fund të javës të largohet nga Norvegjia.

Ndërsa norvegjezi i arrestuar ka punuar në Zyren për certifikata, e specializuar për kontroll të instalimeve industriale dhe të mjeteve komunikuese. Ai pranoi se ka dorëzuar informata në këmbim të “shumës së konsiderueshme të parave”, por se beson se informatat e tilla nuk i rrezikojnë interesat shtetërore.

- Advertisement -

PST në raportin e vet vjetor, të publikuar në shkurt, paralajmëroi për rreziqet nga spiunazhi në dobi të Rusisë, Kinës dhe Iranit në sfera të ndryshme./MIA

- Advertisement -

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj, ministër për Evropë dhe Punë...

Mariçiq – Bërns: SHBA është aleat i fuqishëm në reformat për sundimin e së drejtës

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-së Kejt Bërns tha se ai pret mbështetje të fuqishme...

Ish deputetët dëshmuan për ngjarjet e 27 prillit, Xhaferi nuk u paraqit për shkak të obligimeve të tij

Seanca kuvendore e 27 prillit të vitit 2017 me kërkesë të LSDM-së, është caktuar të vazhdojë ditën e ardhshme më 28 prill....

Një kumanovar për pak do të paguante 10 mijë euro, duke menduar se i shpëton vajzën dhe dhëndrin nga burgu

Një kumanovar (86) ka qenë viktimë potenciale të një mashtruesi i cili i ka kërkuar para për dhëndrin e tij të mos...

Propozimet për zv/ministrat do të dorëzohen sot në Kuvend

Kryeministri Zoran Zaev, në konferencën e sotme për shtyp paralajmëroi se të gjitha procedurat për zv/ministrat dhe drejtoritë kanë përfunduar dhe se...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -