Array

NOKIA po rikthehet fuqishëm

Must Read

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të...
- Advertisement -

Para pak ditësh Nokia ka bërë publik planin e saj për të blerë kompaninë e telekomunikacionit Alcatel-Lucent për 16.6 miliard dollar dhe tanimë duket se ky proces blerje është në fazat përfundimtare të tij.

Kjo marrëveshje do të plotësojë ambiciet e Nokia për tu bërë një ofrues i madh i pajisjeve se telekomunikacionit dhe për të konkuruar me liderin e këtij tregu, Ericsson. Diçka e tillë me siguri do ta ndihmojë kompaninë të rritet në treg pas shitjes së departamentit të saj të smartfonëve drejt Microsoft.

- Advertisement -

Nokia dhe Alcatel-Lucent kanë planifikuar të mbyllin marrëveshjen e shitblerjen në fillimin të vitit që vjen. Firma e re pritet të përdore markën e Nokia por për disa aktivitete apo shërbime të saj do të mbaje emërtimin aktual. ‘Kompania e kombinuar do të pozicionohet në mënyrë unike në treg për të krijuar themele të forta në mënyrat e komunikimit mes njerzve kudo që ata janë, transmeton PCWorld Albanian.

Këto themele do të përbëjnë një periudhë të re të ndryshimit teknologjik që ka filluar, ku përfshihet ‘Interneti i Gjërave’ dhe platformat cloud. Kompania e kombinuar do të jetë në gjendje të përshpejtojë zhvillimin e teknologjisë së ardhshme si 5G, IP, cloud, sensorët, etj’, deklaroi Nokia gjatë një deklarate.

- Advertisement -

Në një lajm tjetër të publikuar, kompania Nokia ka lajmëruar se është duke shqyrtuar mundësinë për shitjen e biznesit të saj të hartave Here Maps.

Departamenti Here Maps po i nënshtrohet një shqyrtimi analitik të detajuar i cili mund të rezultojë në shitjen ose jo të këtij biznesi. Blerja e Alcatel-Lucent mund të ndihmojë në vlersimin sa më objektiv të Here. Bloomberg raportoi javën e shkuar se Nokia ka filluar të shqyrtojë dhe blerësit potencial të Here ku më kryesori rezulton të jetë Uber.

- Advertisement -

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -