“Njujork Tajms”: Trampi me vite nuk ka paguar tatim të të ardhurave

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Presidenti amerikan, Donald Tramp nuk ka paguar kurfarë tatimi të fitimit për 10 deri 15 vite, duke filluar prej vitit 2000, sepse ka paraqitur se ka humbur dukshëm më shumë para se sa që ka fituar, publikoi “Njujork Tajms”.

Edhe në vitin kur fitoi në zgjedhjet presidenciale dhe në vitin e parë në Shtëpinë e Bardhë, Tramp pagoi vetëm 750 dollarë amerikanë tatim të të ardhurave.

“Njujork Tajms” në raport të gjerë i përshkruan humbjet e mëdha financiare dhe evitimi shumëvjeçar të pagimit të tatimit nga ana e Trampit.

Në brifingun në Shtëpinë e Bardhë, Trampi e mohoi rrëfimin dhe tha se pagun “shumë” tatim të të ardhurave.

“Paguaj shumë dhe paguaj shumë tatim të të ardhurave”, tha ai.

Ndaj pyetjeve shtesë të gazetarëve, Trampi refuzoi të përgjigjet se sa tatim ka paguar. Ai vetëm u largua nga brifingu, transmeton CNN.

Sipas “Tajms”, Trampi i ka shfrytëzuar 427,4 milionë dollarë të cilat i janë paguar si producent i emisionit “Stazhieri” për t’i financuar angazhimet e tija të tjera, kryesisht terrenet e tij për golf.

“Tajm” shkruan edhe se Trampi me vite ka luftuar kundër Administratës tatimore rreth asaj nëse humbjet që i ka paraqitur, është dashur të rezultojnë me kthim të tatimit prej rreth 73 milionë dollarëve.

Avokati i Trampit, Alan Garten, si përgjigje ndaj akuzave në “Tajms” tha se “shumica, nëse jo edhe të gjitha faktet, nuk janë të sakta” dhe kërkoi të shqyrtohen dokumentet.

“Tajms” pohon se nuk do t’i publikojë të dhënat për paraqitjen tatimore të Trampit në mënyrë që të mos i rrezikojë burimet e veta. Të dhënat që i grumbulluan nuk i përfshijnë paraqitjet e tij personale për vitin 2018 apo 2019. ab/

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This