ZGJEDHJET

“Nju Jork Tajms”: Tramp dërgohet në bunker pas kërcënimit të protestave rreth Shtëpisë së Bardhë

Must Read

Meta: Liberalizimi i vizave është një domosdoshmëri për qytetarët e Kosovës

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta tha se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës është një domosdoshmëri...

Austria me paralajmërim të mos udhëtohet në Bullgari, Rumani dhe Moldavi

Autoritetet austriake i paralajmëruan qytetarët të mos udhëtojnë në Bullgari, Rumani dhe Moldavi për shkak përhapjes së...

Nga të vdekurit nga koronavirusi, 82 për qind kanë pasur sëmundje kronike

Në periudhën prej 29 qershorit deri më 5 korrik janë regjistruar 46 raste të vdekjes nga Kovid-19...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Presidenti Donald Tramp të premten në mbrëmje është dërguar në bunker nën Shtëpinë e Bardhë, pasi demonstrantët kanë avancuar dhe është njoftuar kërcënim për sigurinë e tij, ka bërë të ditur “Nju Jork Tajms”.

- Advertisement -

Duke u thirrur në pohimet nga persona të sigurisë dhe atyre zyrtar, gazeta mëson se Trampi në bunker është gjetur diçka më pak se një orë dhe pastaj përsëri është ngjitur në katin.

Sipas burimeve, me presidentin në të sigurt kanë qenë edhe zonja e parë Melania Tramp dhe djali i tij Baroni.

Ndryshe, mbrëmë në Uashington ka kaluar edhe nata e tretë e protestave për shkak të vrasjes brutale të afrikano- amerikanit Xhorxh Flojd në Mineapolis. Skenat dhe shenjat e fundit të jetës të Flojdit ishin kapur nga kamera edhe pse kalimtarët dhe personat të cilët xhiruan treguan se njeriu nuk merr frymë, ndërsa polici ende e mbante gjunjin në qafën e tij.

- Advertisement -

Kjo sjellje e policisë shkaktoi reagime në mbarë Amerikën, nxiti racizmin e përfaqësuesve të bardhë drejt afrikano-amerikanëve në SHBA, gjendje e cila nuk ka ndryshuar me dekada.

Në Uashington mbrëmë, mijëra demonstrantë janë mbledhur në dy blloqe nga Shtëpia e Bardhë në parkun Lafajet, ku ka pasur disa zjarre të ndezura, ndërsa disa dyqane në këtë  biznes dhe pjesë elitare të qytetit ishin grabitur.

Policia ka tentuar të dëbojë protestuesit jashtë parkut dhe më larg nga Shtëpia e Bardhë duke përdorë gaz lotsjellës.

Protestuesit e tërbuar, kanë shkatërruar madje dyqanin e njohur të modës Monkler.

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Austria me paralajmërim të mos udhëtohet në Bullgari, Rumani dhe Moldavi

Autoritetet austriake i paralajmëruan qytetarët të mos udhëtojnë në Bullgari, Rumani dhe Moldavi për shkak përhapjes së koronavirusit të ri në këto...

Nga të vdekurit nga koronavirusi, 82 për qind kanë pasur sëmundje kronike

Në periudhën prej 29 qershorit deri më 5 korrik janë regjistruar 46 raste të vdekjes nga Kovid-19 që është 11 për qind...

16 vjeçari nga Shkupi plagoset me thikë!

Mbrëmë rreth orës 22:10 në Shkup një djalë 16 vjeçar është plagosur me thikë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen e Çairit pas...

Raport javor i ISHP-së: Është ulur numri i rasteve të reja dhe të vdekurve, ndërsa është rritur numri i të shëruarve

Në periudhën prej 29 qershor deri më 5 korrik, sipas raportit të Institutit për shëndet publik, shënohet ulje e numrit të rasteve...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -