Array

Një formë eksperimentale për heqjen e bërllogut

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

“TrashOut” është aplikacioni më i ri që çdo qytetar i Kosovës mund ta shkarkojë në telefonin e vet. Mjafton të kesh një telefon me sistem android apo ‘të mençur’ dhe të fotografoni çdo vend ku ka mbeturina dhe ta dërgoni atë përmes këtij aplikacioni.

Me këtë aplikacion i cili është lansuar nga Iniciativa “Ta Pastrojmë Kosovën” po synohet që të krijohet një baze e të dhënave të mbeturinave në Kosovë.
Por, po ashtu të bëhet edhe vetëdijësimi i qytetarëve për kujdesin dhe ruajtjen e mjedisit. Përveç kësaj, iniciativa “Ta Pastrojmë Kosovën” po synon edhe të bëjë ndërgjegjësimin e institucioneve që të krijojnë politika më të mirëfillta për mjedisin në Kosovë.

- Advertisement -

Aplikacioni u lansua sot për nderë të ditës së Tokës dhe me këtë rast koordinatorët e kësaj iniciative, thanë se qëllimi i këtij aktiviteti, është që qytetarët vullnetarisht t’i identifikojnë vendet me mbeturina kudo që janë në Kosovë dhe pastaj bashkërisht me këtë iniciativë, ta përcaktojnë volumin e sasisë së këtyre mbeturinave dhe rrezikshmërinë që e paraqesin ato për qytetarët.
Ky aplikacion “TrashOut” mund të shkarkohet përmes faqeve zyrtare dhe të rrjeteve sociale të iniciativës “Ta Pastrojmë Kosovën” dhe Lëvizjes “Let’s do it Kosova”, e po ashtu në televizione janë duke u lansuar reklama vetëdijesuese se si duhet të përdoret ky aplikacion.

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -