Një fëmijë në Arabinë Saudite vdiq ngaqë mjekut iu thye tamboni i Covid-19 në hundë

Must Read

OSBE dërgon vetëm 30 vëzhgues në zgjedhjet në SHBA

Organizata për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSBE) kumtoi se në mënyrë drastike e ka zvogëluar  numrin...

Grubi: Ideja për subvencionim nuk është vetëm për shqiptarët, por për të gjithë!

Subvecionet për bashkësitë e pakicave për momentin janë vetëm debat i cili është i hapur. Subvencionuam punësime ...

Zv/kryeministri Grubi premton se do të angazhohet për barazi gjinore në politikë

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, Artan Grubi, i...
- Advertisement -

Një fëmijë një vjeç e gjysmë nga Arabia Saudite ka vdekur si rezultat i një tamponi të thyer të koronavirusit në zgavrën e hundës. Fëmija kishte një ethe dhe temperaturë të lartë.

Ministri i Shëndetësisë Taëfiq bin Faëzan al-Rabiya ka urdhëruar një hetim mbi incidentin.

- Advertisement -

“Ai nuk vuante nga ndonjë sëmundje kronike apo e rrezikshme. “Ai kishte ethe të premten në mbrëmje dhe ne e çuam atë në Spitalin e Përgjithshëm Shakra me nënën e tij”, tha xhaxhai dhe kujdestari i tij.

“Kur u kontrollua nga një mjek, u vendos që t’i bënin tampon në hundë, edhe pse ishte i shëndetshëm dhe kishte vetëm ethe”, tha xhaxhai.

- Advertisement -

Mjeku vendosi ta vërë nën anestezi të përgjithshme për të hequr  tamponin e thyer nga hunda e fëmijës.

“Rreth orës 1 të mëngjesit, ata më njoftuan se operacioni kishte mbaruar dhe se mjeku arriti ta hiqte shtupën.”

- Advertisement -

Kur nipi i tij u zgjua, ai i kërkoi infermieres të kontrollojë djalin pas operacionit, për të kontrolluar statusin e tij dhe për të siguruar që tamponi ishte hequr plotësisht dhe se nuk kishte gjakderdhje ose pengesa në frymëmarrje.

Por infermierja tha që mjeku nuk ishte në dispozicion dhe i kërkoi nënës që të priste.

Në orën 9 të mëngjesit, djali humbi ndjenjat dhe personeli mjekësor zbuloi se ai nuk po merrte frymë dhe bëri një CPR.

“Pastaj erdha në spital dhe kërkova që të vijë një mjek specialist. “Ai bëri një rreze X, e cila tregoi se kishte një bllokim të rrugëve të frymëmarrjes në një nga mushkëritë, sipas radiologut”

Familja e fëmijës po kërkon një hetim për shkakun e vdekjes së papritur të fëmijës dhe ndëshkimet për veprimet e personelit mjekësor që merret me çështjen e nipit të tij.

- Advertisement -

OSBE dërgon vetëm 30 vëzhgues në zgjedhjet në SHBA

Organizata për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSBE) kumtoi se në mënyrë drastike e ka zvogëluar  numrin e vëzhguesve të cilët do...

Grubi: Ideja për subvencionim nuk është vetëm për shqiptarët, por për të gjithë!

Subvecionet për bashkësitë e pakicave për momentin janë vetëm debat i cili është i hapur. Subvencionuam punësime  në investimet e huaja  në...

Zv/kryeministri Grubi premton se do të angazhohet për barazi gjinore në politikë

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, Artan Grubi, i cili para dy ditëve paralajmëroi...

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të ditura pesë pikat me prioritet...

Osmani për memorandumin bullgar: “Kemi linja të kuqe për të mbrojtur interesat kombëtare”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një dalje për media ka komentuar edhe memorandumin Bullagr, me të cilën Bullgaria...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -