Nga klasa e para deri në të tretën me prezencë fizike, nxënësit e tjerë mësim nga shtëpia

Must Read

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse...
- Advertisement -

Komisioni për sëmundje infektive ka propozuar që nxënësit e klasës së parë, dytë dhe tretë nga 1 shtatori të zhvillojnë mësimin nëpër banka shkollore, me prezencë fizike. Ndërkaq për gjeneratat e tjera do të vijojë mësimi online. Ministri i Arsmit dhe Shkencës Arbër Ademi në lidhje me propozimet e Konmisionit thotë se në shkollat ku ka më pak nxënës nëpër klasa, edhe aty mësimi mund të zhvillohet me prezencë fizike duke respektuar masat anti-covid. Mirëpo ende nuk dihet sa është numri i nxënësve që lejon këtë formë mësimi. Ndyshe propozime duhet të marrin dritë jeshile në Qeveri. E sipas Ademit, çfarëdo vendimi që të merret duhen bërë ndryshime ligjore, andaj duhet që të ketë Parlament funksional. Sa u përket çerdheve, nga Komisioni për Sëmundje Ngjitëse informuan se do të diskutohet javën e ardhshme. Intervistën e plotë me Ministrin Ademi mund ta ndiqni pas edicionit informativ, në orën 19:10.

“Komisioni thekson si parim që mësimi të zhvillohet nga distanca, online, me dy përjashtime. Përjashtimi i parë është nga klasa e parë deri në klasën e tretë, që do të duhet me pjesmarrje fizike të jenë pjesë e procesit arsimor, dhe përjashtimi i dytë që është me rëndësitë theksohet, që në ato shkolla ku ka numër të vogël të nxënësve në klasë dhe ku mund të respektohen protokollet për një distancë fizike dhe për një organizim të procesit arsimor, duke mos rrezikuar shëndetin e njëri tjetrit. Ata do ta organizojnë procesin arsimor me pjesmarrje fizike.”deklaroi Arbër Ademi për TV21.

- Advertisement -
  • Tags
  • 3

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...

Shkollat që rrezikojnë jetën e nxënësve, 2 objekte mësimore në periferi të Kërçovës para shembjes

https://youtu.be/18pCx6nnUMY Objekt i vjetër dhe i shkatërruar. Pa kushte elementare për mësim, me banka...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -