Në muajin gusht, nevojat minimale të familjeve arritën në 33.538 denarë

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Tridhjetë e tre mijë e pesëqind e tridhjetë e tetë denarë është vlera e shportës minimale sindikale për muajin gusht të këtij viti. Këto ishin nevojat e një familjeje për ushqim, pije, strehim, higjienë, transport, rroba, këpucë…

Të dhënat e Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë (LSM) mbi vlerën e shportës minimale sindikale tregojnë se pjesa më e madhe e mjeteve janë shpenzuar për ushqime dhe pije 41.81 për qind ose 14.022,45 denarë. Nevojat për banim ishin 10.780,47 denarë ose 32.14 për qind, për higjienë sipas shportës minimale sindikale ishin të nevojshme 2.366,04 denarë, për transport 2.466,69 denarë, për rroba dhe këpucë 2.118,95 denarë.

- Advertisement -

Në muajin gusht, një familje ndau 1.066,79 denarë ose 3,18 për qind për kulturë dhe 716,20 denarë ose 2,14 për qind për ruajtjen e shëndetit.

Paga mesatare neto e paguar në muajin qershor të këtij viti arriti në 26.867 denarë, sipas kësaj 53,47 për qind shpenzohen për ushqim dhe pije, 38,79 për qind për banim, 30,47 për qind për shpenzime komunale dhe 8,32 për qind për pajisje shtëpiake dhe mirëmbajtja. Për higjienë u shpenzuan 8,67 për qind, në fakt 3,56 për qind për higjienën personale, dhe 5,11 për qind për higjienën e shtëpisë, 9,11 për qind për transportin, 7,98 për qind për veshjet dhe këpucët, 3,97 për qind për kulturë, ndërsa për ruajtjen e shëndetin 2,64 për qind./MIA

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -