Në mes të protestave postzgjedhore në Bjellorusi, Putini bën thirrje për integrim të ngushtë me Minskun

Must Read

Shkatërrohet sistemi raketor i forcave të armatosura të Azerbejxhanit

Forcat e armatosura të Nagorno Karabah e shkatërruan sistemin e lanserëve të rëndë raketor të llojit TOS-1A ...

Kërçovë, prerësit ilegal të drunjve sulmojnë nëpunësit policor

Me sezonin e vjeshtës fillon edhe problemi me prerjen e drunjve nga mali. Në Kërçovë për prerjen...

Heqja e PCR testeve në kufij, betejë në Qeveri mes LSDM-së dhe BDI-së

Komisioni për Sëmundje Infektive ka diskutuar për përshpejtim të procedurave për heqjen e PCR testit me vendet...
- Advertisement -

Presidenti rus Vladimir Putin sot deklaroi se Bjellorusia fqinje dëshiron t’i riaktivizojë planet e ngrira për integrim më të afërt me Rusinë pas fitores së re të liderit shumëvjeçar bjellorus Aleksandar Lukashenko.

Deklarata e Putinit vjen në mes të protestave të mëdha në vend pasi opozita e Bjellorusisë ka hedhur poshtë rezultatet e zgjedhjeve të djeshme presidenciale, në të cilat Lukashenko realizoi fitore bindëse, dhe bëri thirrje për bisedime për transferim paqësor të pushtetit.

- Advertisement -

Presidenti rus është zotuar prej kohësh lidhje të ngushta me Minskun në një shtet të vetëm, një ide që Lukashenko deri tani e ka hedhur poshtë, duke akuzuar Rusinë se dëshiron të gëlltisë vendin e tij prej 9.5 milionë banorë.

Bjellorusia është vend kryesor transitues për naftën ruse gjatë rrugës në Perëndim, dhe Moska e konsideron atë tampon zonë të dobishme kundrejt NATO-s, sqaron Hina.

- Advertisement -

“Shpresoj që veprimi juaj shtetëror të kontribuojë në zhvillimin e marrëdhënieve reciprokisht të dobishme ruso-bjelloruse në të gjitha fushat, të thellojë bashkëpunimin brenda Aleancës së Rusisë dhe Bjellorusisë dhe të forcojë procesin e integrimit,” tha Putin në telegramin me urim për Lukashenkon.

Putin tha se shpreson që Bjellorusia të zgjidh lidhje më të ngushta ushtarako-politike me Rusinë në bllokun mbrojtës të cilit i përkasin së bashku.

- Advertisement -

Lukashenko (65) ende nuk është përgjigjur në porosinë.

- Advertisement -

Shkatërrohet sistemi raketor i forcave të armatosura të Azerbejxhanit

Forcat e armatosura të Nagorno Karabah e shkatërruan sistemin e lanserëve të rëndë raketor të llojit TOS-1A  i forcave të armatosura të...

Kërçovë, prerësit ilegal të drunjve sulmojnë nëpunësit policor

Me sezonin e vjeshtës fillon edhe problemi me prerjen e drunjve nga mali. Në Kërçovë për prerjen e drunjve më shumë frekuentohet...

Heqja e PCR testeve në kufij, betejë në Qeveri mes LSDM-së dhe BDI-së

Komisioni për Sëmundje Infektive ka diskutuar për përshpejtim të procedurave për heqjen e PCR testit me vendet e rajonit, ndërsa për këtë...

“90 mijë nxënës nuk do të fillojnë vitin shkollor”! Carovska: Nga korona nxënësit u mësuan të kyçen-shkyçen në platformë

https://youtu.be/BedF4wHNcfI Jo 40 mijë, por 90 mijë nxënës priten që nesër të mos e fillojnë vitin shkollor,...

Kuman pranon se Barcelona ka nevojë për lojtarë të rinj, por kanë vështirësi financiare

Ronald Koeman thotë se Barcelona është ende duke punuar në dy ose tre nënshkrime të tjera, por që vështirësitë financiare të klubit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -