Në mënyrë kategorike i hedhim poshtë të pavërtetat se mbiemri “maqedonas” zëvendësohet me mbiemrin kushtetues, thonë nga Komisioni për MIA-n

TË FUNDIT

Përdorimet e niseshtes së misrit jashtë kuzhinës

Niseshteja e misrit mund të jetë një ndër përbërësit kryesorë të kuzhinës suaj, por ajo që nuk dinit është...

Zejdi apel kryeministrit, të lirohen të pafajshmit në burgje. Ademi i thotë se po bën politikë

Skender Rexhepi nga koalicioni ASH-AAA, nëpërmjet emisioni Click Plus i bëri apel kryeministrit Zaev që të lirohen të pafajshmit...

Zejdi: Në protestën për Monstrën policisë i mungonin vetëm tanket

Skender Rexhepi nga koalicioni ASH-AAA nëpërmjet Click Plus komentoi edhe protestat e së premtes për rastin “Monstra”. Rexhepi tha...

Zejdi: Me votëbesimin e sotëm të Qeverisë, Zaev-Ahmeti dëshmuan se kanë kompleks për shumicën jostabile!

Pak para votimit të votëbesimit të Qeverisë, opozita braktis Kuvendin. Skender Rexhepi nga koalicioni ASH-AAA, në Click Plus, tha...

Shumica parlamentare është stabile – thotë në Click Plus deputeti Arbër Ademi

Deputeti i BDI-së, Arbër Ademi në Click Plus, komentoi edhe votëbesimin e Qeverisë e cila ishte kërkesë e kryeministrit...

Në mënyrë kategorike i hedhim poshtë të pavërtetat se mbiemri “maqedonas” zëvendësohet me emrin kushtetues Republika e Maqedonisë së Veriut dhe se mbiemri “maqedonas” do të shfrytëzohet vetëm në citatet e anëtarëve të Komisionit, theksojnë për MIA-n nga anëtarët tanë në Komisionin e përbashkët multidisiplinar ekspert për çështje historike dhe arsimore.

“Anëtarët e ekipit tanë në Komision do të donin ta informojnë opinionin lidhur me informatat e pasakta dhe jo të plota, të cilat u paraqitën në opinion lidhur me takimin e djeshëm virtual, ku është harmonizuar procesverbali nga takimi i nëntë. Në të vërtetë, në mënyrë kategorike i hedhim poshtë të pavërtetat se mbiemri ‘maqedonas’ zëvendësohet me mbiemrin kushtetues Republika e Maqedonisë së Veriut dhe se mbiemri ‘maqedonas’ do të përdoret vetëm në citatet e anëtarëve të Komisionit”, njoftojnë nga Komisioni.

Prej aty potencojnë se në takimin e djeshëm është arritur zgjidhje teknike, me të cilën disa probleme të caktuara janë tejkaluar, me ç’rast çdo palë ka mbetur në qëndrimet dhe pozitat e veta në kontekst të çështjeve problematike në përmbajtjen e procesverbaleve.

Një pjesë e mediumeve sot publikuan se mbiemri “maqedonas” do të përdoret vetëm në citatet e procesverbalëve, ndërsa në konkludimet zyrtare të takimeve do të përdoret emri kushtetues i vendit.

Anëtarët tanë nga Komisioni dje për MIA-n theksuan se në takimin e djeshëm ku u diskutua për harmonizimin e përmbajtjes në procesverbalet nga takimi i 9-të dhe 10-të është arritur përparim.

Në vitin 2021 pritet që Komisioni të ketë pesë mbledhje. Mbledhja e fundit, e 11-të e Komisionit të përbashkët u mbajt më 4 dhjetor të vitit të kaluar.

TË NGJAJSHME