Në kovid-qendrat në Shkup për 24 orë janë hospitalizuar 8 pacientë, gjithsej trajtohen 290

TË FUNDIT

VIDEO/Momenti i tërmetit në Greqi, qytetarë të frikësuar

Janë publikuar pamjet e para nga tërmeti i fuqishëm që u regjistruar në Greqi. Shihet se lëkundjet ishin të mëdha,...

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Qeveria apel diasporës: Merrni pjesë në regjistrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dërguar apel deri te diaspora e vendit, që të marrin pjesë aktive në...

Numërohen mbi 33 mijë vota të diasporës, prin VV-ja

Nga 33 mijë e 488 vota nga diaspora që janë numëruar deri tani Lëvizja Vetëvendosje po prin me 26...

Në 24 orët e fundit në kovid-qendrat në Shkup janë hospitalizuar tetë pacientë të rinj për shkak të komplikimeve  nga koronavirusi. Gjithsej 290 persona pozitivë dhe të dyshimtë për Kovid-19 mjekohen në repartet infektive në kryeqytet, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Në 24 orët e fundit, në klinikat internet ka pasur dy pranime.

Në kovid-qendrën në SPQ “8 Shtatori” ka pasur katër pranime të reja të pacientëve, ndërsa në Klinikën infektikve  dy gjatë ditës së djeshme.

Në 24 orët e fundit  në shtëpi janë lëshuar tetë pacientë të shëruar.

Për momentin në Klinikën e lëkurës në kovid-qendrën mjekohen 21 pacientë, në Klinikën për Neurologji 23 të sëmurë, ndërsa në Institutin për TBC janë pranuar gjithsej  24 pacientë  me simptoma të koronavirusit, në kovid-qendrën  e Klinikës për Nefrologji për momentin janë akomoduar 21 pacientë. Në Klinikën për gastroenterohepatologji qëndrojnë  16 pacientë.

Në SPQ “8 Shtatori” ka gjithsej 94 të sëmurë, ndërsa në Klinikën për Sëmundje Infektive po mjekohen 82 pacientë, ndërsa në Institutin për sëmundje të mushkërive te fëmijët Kozle ka tetë pacientë.

Gjithsej 290 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë  për Kovid-19 mjekohen në  repartet infektive në spitalet e kryeqytetit. Një pjesë e madhe e pacientëve janë në mbështetje të oksigjenit.

Numri i pranimeve në ditët e fundit është stabil dhe  deri në mëngjes në orën 08:00 ka pasur 109 vende të lira, ndërsa pritet gjatë ditës pas lëshimeve të bëra të pacientëve të shëruar  të lirohen edhe vende plotësuese. Të gjitha repartet infektive kanë furnizim me oksigjen dhe mund të pranojnë pacientë të cilët kanë  nevojë nga mbështetja  me oksigjen, qëndron në kumtesë.

TË NGJAJSHME