Array

Nderohen dëshmorët e Prishtinës, varrezat në gjendje të mjerueshme

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

​Qytetarë të shumtë e zyrtarë komunal për nder të “Ditës së Krenarisë”, po bëjnë homazhe të varrezat e dëshmorëve të Komunës së Prishtinës, për të nderuar veprën dhe sakrificën e bërë për lirinë dhe pavarësinë e vendit.

Udhëheqja e Komunës së Prishtinës ka vlerësuar se duhet të nderohen të gjithë ata që ranë për liri dhe pavarësi.
Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti pasi ka vënë kurora lulesh tek varrezat e dëshmorëve dhe shtatorja e komandantit Zahir Pajaziti, tha se ndihen krenarë që gjendën në sheshin me emrin e njërit prej të parëve që ishte bashkuar në UÇK.

- Advertisement -

Kreu i Prishtinës Shpend Ahmeti, tha se shumë shpejt komuna do të bëjë rregullimin e varrezave të dëshmorëve.

Homazhe për të nderuar dëshmorët e kombit kanë bërë edhe zyrtarë të opozitës në Kuvendin Komunal të Prishtinës.

- Advertisement -

Kryetari i PDK-së në Prishtinë, Lirak Çelaj tha se as qeverisja e kaluar e as kjo e tanishmja, nuk janë duke bërë asgjë për dëshmorët, duke thënë se mbetet shqetësuese gjendja e varrezave të dëshmorëve.

Megjithatë, ai shoti se sot aq sa është ditë krenarie, ashtu është edhe ditë dhimbje sepse ata mungojnë në mesin e tyre, por në anën tjetër edhe i bëjnë krenarë që i njohën dhe u janë falënderues për sakrificën e tyre që bënë për hir të brezave të ardhshëm.

- Advertisement -

Komuna e Prishtinës bashkë me organizatën e dala nga lufta e UÇK-së do të organizojnë aktivitete të ndryshme deri më 23 prill, për ndër të dëshmorëve.

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -