Na aeroportin e Helsinkit qentë e zbulojnë Covid-19

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Finlanda ka vendosur qen të stërvitur në aeroportin e Helsinkit për të zbuluar udhëtarët e infektuar me koronavirusin e ri.

Katër qen të racave të ndryshme, të trajnuar nga Shoqata finlandeze e zbulimit të aromave, filluan “me punë” në Aeroportin e Helsinkit të mërkurën. Hulumtimi katërmujor i metodave alternative për testimin e Covid-19 është projekt i financuar nga Qeveria finlandeze.

- Advertisement -

Finlanda vendosi të bëjë një testim të tillë pasi një studim nga Fakulteti i Mjekësisë Veterinare pranë Universitetit të Helsinkit sugjeroi që qentë e stërvitur mund të zbulojnë koronavirusin e ri me 100 për qind siguri.

Pasagjerët që ranë dakord të testohen falas në Aeroportin e Helsinkit nuk kishin pse të kishin kontakte fizike të drejtpërdrejta me qenin. E vetmja gjë që kishin të bënin ishte të fshiheshin me një shami dhe ta vendosnin atë në një kavanoz dhe pastaj qeni duhet ta nuhasë atë në një kabinë të veçantë.

Finlanda është vendi i dytë në botë që i trajnon qentë për të zbuluar Kovid-19. Një testim i tillë është kryer këtë verë në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe./MIA

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This