Miratohet pakoja e ndihmës për Maqedoninë e Veriut dhe vendet tjera fqinje të BE-së

Must Read

Dimitrov falënderon në shqip homologun e tij Cakaj

Ministri për Punë të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov, përmes një statusi në llogarinë e...

Saraji në karantinë nëse vlerësojnë ekspertët

https://www.youtube.com/watch?v=48TCh4b8q14 Erdhi në selinë e BDI-së në Çair për të shprehur shqetësimin...

Shtëpia po u rrezikon jetën! I zoti i shtëpisë i sëmurë nuk mund t’i ndihmojë familjes!

https://www.youtube.com/watch?v=HhYKkeZ3BqY Për të kuptuar hallin  e kësaj familje mjafton ta shikosh shtëpinë.

Këshilli i Bashkimit Evropian këtë pasdite e miratoi pakon e ndihmës financiare për dhjetë vende fqinje, midis të cilave edhe Maqedonia e Veriut, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli.

Pakoja e ndihmës është më shumë se 3 miliardë euro ndihmë makro-financiare për vendet e Ballkanit Perëndimor, plus Gjeorgjia, Jordani, Moldavia, Tunizia dhe Ukraina.

Maqedonia e Veriut duhet të marrë 160 milion euro ndihmë. Shuma më e madhe është dhënë për Ukrainën, me 1.2 miliardë euro.

Vendet do ta marrin ndihmën në formën e kredive me kushte të favorshme për t’u ballafaquar me pasojat më urgjente nga kriza e koronavirusit.

“Së bashku me Fondin Monetar Ndërkombëtar, këto fonde do të ndihmojnë në forcimin e stabilitetit makro-financiar dhe krijimin e hapësirës për ta bërë të mundur që këto burime të synohen në mbrojtjen e qytetarëve dhe zbutjen e pasojave negative socio-ekonomike të pandemisë së koronavirusit”, kumtoi Këshilli i BE-së.

- Advertisement -

Latest News

Saraji në karantinë nëse vlerësojnë ekspertët

https://www.youtube.com/watch?v=48TCh4b8q14 Erdhi në selinë e BDI-së në Çair për të shprehur shqetësimin për përhapjen e koronavirusit në...

Shtëpia po u rrezikon jetën! I zoti i shtëpisë i sëmurë nuk mund t’i ndihmojë familjes!

https://www.youtube.com/watch?v=HhYKkeZ3BqY Për të kuptuar hallin  e kësaj familje mjafton ta shikosh shtëpinë. Shtatë anëtarët...

Plus 14 ditë gjendje e jashtëzakonshme! Nëse liderët s’merren vesh për datë, ndërhyn shteti

https://youtu.be/H33Ot9XfPJA Duke nisur nga nesër, Maqedonia e Veriut do të jetë edhe për 14 ditë shtesë në...

Zgjedhjet gjithnjë e më të sigurta në korrik! Partitë assesi të merren vesh, Pendarovski u “blen” kohë!

https://www.youtube.com/watch?v=ZcnjYyPgoFk Me shpalljen e gjendjes së re të jashtëzakonshme, u mësua se zgjedhje më 21 korrik nuk...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -