Ministria e Mbrojtjes reagon ndaj ushtarit që çairasit i quajti ‘inidanë’

Must Read

Tramp: Kisha nderin që pushova nga detyra Matisin

Presidenti amerikan Donald Tramp, sot deklaroi se ai ishte i nderuar që...

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe më i ngrohtë me vranësira të vogla deri në...

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të...

Vendosja e bankinave të betonit në Çairçanë të Shkupit nxiti reagime të ndryshme në rrjetet sociale, ndërsa një person që po del të jetë pjesëtar i Armatës së vendit shkroi: “po për Zotin për indianët tamam është”.

Për këtë ka reaguar Ministria e Mbrojtjes, nga ku thonë se ata dhe Armata e Maqedonisë së Veriut ka “zero tolerancë” për diskriminim dhe gjuhë të urrejtjes.

“Në lidhje me këto informacione, Ministria e Mbrojtjes kërkoi informacion nga Shtabi i Përgjithshëm i Armatës dhe ndërmori hapa për konfirmim të përgjegjësisë në aspekt të vlerave universale për mos diskriminim dhe barazi” shkruajnë nga Ministria e Mbrojtjes, duke rikujtuar se ligji për shërbim në ushtri si dhe rregullorja për komunikime me publikun në Armatë, janë të qarta për prishjen e imazhit të Armatës në çfarëdolloj mënyre, përfshirë edhe rrejtet sociale, se është e papranueshme dhe përbën lëndë për procedurë për vërtetim të përgjegjësisë disiplinore.

Nga MM shtojnë se nuk do të lejojmë lojë me imazhin e Armatës që është arritur në gjithë këto vite, si institucion që i pari aktivizohet në ndihmë për qytetarët, fakt që çdo ditë shihet edhe në këto kohë të vështira me pandeminë./TV21

 

- Advertisement -

Latest News

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe më i ngrohtë me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë erë...

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të inspektuar, ndërsa më pas është...

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu. Ai për TV21...

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte vendore” (www.kupuvajdomasni.gov.mk) as sot nuk...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -