Micotakis: Dilema është vetëmbrojtje ose karantinë

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Dilemën vetëmbrojte ose karantinë e shtroi kryeministri grek Kirjakos Micotakis në fjalimin e tij të ri televiziv për qytetarët mbi situatën e koronavirusit në Greqi, për nevojën për t’i respektuar masat, duke e vendosur theksin në përdorimin e maskës, për përgjegjësi individuale, dhe natyrisht, nuk kumtoi masa shtesë shtrënguese, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

“Do ta them hapur. Dilema është vetëmbrojtja ose karantina. Dhe duke i ditur pasojat e së dytës, ne jemi të detyruar ta zgjedhim të parën. Pa shumë fjalë, por me disa procedura, të testuara dhe efektive: distanca, higjiena personale dhe veçanërisht maska, derisa të gjenden ilaçi dhe vaksina. Sigurisht, do të guxoja të them se maska ​​është vaksinë, derisa të vijë vaksina”, tha Micotakis.

Ai shpjegoi se në ballafaqimin me valën e re të pandemisë, “shteti, shkencëtarët dhe qytetarët duhet të punojnë edhe më ngushtë me një besim më të madh reciprok”, duke shtuar se vendi tani është më i përgatitur se më parë, sepse dihet se cilat masa sjellin rezultate, por vuri në dukje se edhe masa më efektive “varet nga zbatimi i qëndrueshëm”.

“Ose përsëri do të kemi sukses së bashku ose do të humbasim shansin së bashku”, tha kryeministri grek.

Ai shtoi se javët e ardhshme do të jenë vendimtare për muajt e ardhshëm, ndërsa ndoshta edhe vitet.

“Kemi kaluar shtatë muaj të vështirë. Qeveria, ju kujtoj, po lufton në shumë fronte në të njëjtën kohë: çështjet kombëtare, çështja e emigrantëve, ekonomia, por edhe katastrofat natyrore. Por, veçanërisht në luftën për shëndetin, si askund tjetër, ne kemi nevojë për një qytetar të vetëdijshëm si një aleat”, tha kryeministri grek.

Në Greqi sot janë regjistruar 342 raste të reja me Kovid-19, ndërsa nëntë njerëz vdiqën.

Që nga fillimi i epidemisë janë infektuar 16.627 njerëz, ndërsa kanë vdekur 366 njerëz. 

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This