Mickoski: Ja mënyra si të lirohet energjia elektrike dhe jo të shtrenjtohet për 7.4%

Must Read

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të...
- Advertisement -

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në konferencë për media ka dërguar kritika deri te Qeveria e udhëhequr nga LSDM për politikat ekonomike dhe energjetike.

I pyetur për shtrenjtimin e energjisë elektrike prej 7.4 për qind, Mickoski tha se nëpërmjet uljes së marzhës së furnizuesit universal, do të lirohet energjia elektrike, dhe jo të rritet.

- Advertisement -

“Çmimi i energjisë elektrike formohet në atë mënyrë, që ndërmarrjet energjetike paguajnë për shërbimin e tyre. Këtu, para se gjithash mendoj në të shtetit, MEPSO, ESM apo ish ELEM-i për çmimin e energjisë elektrike që e shet te furnizuesi universal. Këtu është edhe elektrodistribuimi, e cila është ndërmarrje private, e cila është në pronësi të EVN Maqedoni dhe këtu është edhe marzha që e paguan furnizuesi universal. Marzha të cilën e paguan furnizuesi universal, paramendoni e ka fituar ish ELEM-it me marzha të ulët dhe ajo arrinte vlerën prej 11.5 për qind. Do të thotë, shuma e plotë të të cilën e paguajnë qytetarët për taksat e ndërmarrjeve shtetërore është rritur për 11.5 për qind dhe kjo në fund të vitit 2019 bëri që EVN Maqedoni të ketë përfitim prej 35 milionë euro. Ja mënyra se si të ulet çmimi i energjisë elektrike, gjegjësisht të mos shtrenjtohet”, tha Mickoski./TV21

🔴 [ВО ЖИВО] Прес-конференција на Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ

🔴 [ВО ЖИВО] Прес-конференција на Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Gepostet von TV21 am Dienstag, 11. August 2020
- Advertisement -

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -