Mickoski: Ilindeni është kod bartës mbi të cilin mbështetet shteti

Must Read

Gjukanoviq: Pas zgjedhjeve, të gjithë kanë arsye të jenë të kënaqur

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq deklaroi sot se prania e misionit vëzhgues të Rrjetit evropian...

Lëvizja Besa ndahet nga LSDM-ja, në Kuvend do të veprojnë si të pavarur

https://youtu.be/8m3tMxhkddM Në një muaj e gjysmë pas konstituimit të Kuvendit dhe një...

Dislokimi i bastoreve, LSDM-VMRO-DPMNE heshtin se a do të votojnë Ligjin!?

https://youtu.be/s2RVx-uQ_xw Një ndër pikat për formimin e koalicionit qeveritar ishte edhe ligji...
- Advertisement -

Ilindeni është kod bartës mbi të cilin mbështetet ky shtet maqedonas dhe prej atëherë e deri më sot, çdo vit në Shën Ilija festohet kjo sakrificë, potencon në urimin me rastin e festës shtetërore 2 Gushti-Ilinden, kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

“Kaluan 117 vjet nga Kryengritja e Ilindenit, Maqedoni e pavarur dhe autonome dhe 76 vjet nga Ilindeni i dytë i cili e shtypi dëshirën për liri dhe e kurorëzoi atë epope shekullore të popullit maqedonas për shtetin e tyre. Lufta jonë për liri ka konstancë, u ngrit kryengritja e Ilindenit dhe më pas vazhduan partizanët dhe pasi që ky është vazhdim i të gjitha synimeve paraprake dhe për shkak të guximit dhe sakrificës së vet veçoi fitoren, pas çka erdhi liria dhe formimi i shtetit. Ndërsa tani, e tërë ky është obligim i cili na obligon për ta mbrojtur lirinë çdoherë kur ajo do të sulmohet”, thuhet në urimin e Mickoskit.

- Advertisement -

Kryetari i VMRO-DPMNE-së porosit se duhet t’i ruajmë idealet ilindenase nga vlera e të cilit, thotë, si shoqëri në këto çaste fuqishëm po largohemi.

- Advertisement -

Gjukanoviq: Pas zgjedhjeve, të gjithë kanë arsye të jenë të kënaqur

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq deklaroi sot se prania e misionit vëzhgues të Rrjetit evropian të organizatave për monitorimin e...

Lëvizja Besa ndahet nga LSDM-ja, në Kuvend do të veprojnë si të pavarur

https://youtu.be/8m3tMxhkddM Në një muaj e gjysmë pas konstituimit të Kuvendit dhe një javë pasi u formuan grupet...

Dislokimi i bastoreve, LSDM-VMRO-DPMNE heshtin se a do të votojnë Ligjin!?

https://youtu.be/s2RVx-uQ_xw Një ndër pikat për formimin e koalicionit qeveritar ishte edhe ligji për dislokimin e lojërave të...

Vendimi i cili i ndau funksionarët, nuk ka lëshime – subvencione për punësim në bazë etnike do të ketë

https://youtu.be/pxetLAwcJCw Subvencione shtetërore për punësime në bazë të përkatësisë etnike do të ketë edhe në sektorin privat...

Vjedhet kufoma nga reparti infektiv në Strumicë, më pas kthehet krevati bosh i spitalit

https://youtu.be/J6gBfWJrSWc Ka ndërruar jetë në Klinikën infektive në Strumicë, e më pas kufomën së bashku me krevatin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -