Meta i bëri thirrje opozitës së bashkuar të kontribuojë në përgatitjen e reformës zgjedhore në Shqipëri

Must Read

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Qeveria e Kosovës sot ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë....

Osmani kundërshton vendimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas heqjes së reciprocitetit ndaj Serbisë ka reaguar duke thënë...

Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë

Qeveria Hoti sot në mbledhjen e saj ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e...
- Advertisement -

Presidenti shqiptar Ilir Meta sot e theksoi rëndësinë që duhet ta jep opozita e bashkuar me kontributin e saj në Këshillin Politik për përgatitjen e reformës zgjedhore dhe të tregojë vendosmëri për rikthimin e legjitimitetit të të gjitha institucioneve përmes zgjedhjeve të drejta dhe të lira.

Siç informojnë nga kabineti i tij, Meta e theksoi këtë në takimin e paradites me liderët e partive politike që e përbëjnë opozitën e bashkuar të udhëhequr nga Partia Demokratike e Lulzim Bashës.

Opozita e ngriu pjesëmarrjen e saj në miratimin e reformës zgjedhore e cila është një nga 15 kushtet për fillimin e negociatave me BE, pas rrënimit të ndërtesës së Teatrit Kombëtar.

“Presidenti Meta, gjithashtu, shprehu shqetësim të thellë për ngjarjen e fundit të prishjes së paligjshme të Teatrit Kombëtar duke e quajtur atë një provokim për demokracinë, por edhe për opozitën e bashkuar dhe natyrisht për vlerat evropiane”, qëndron në kumtesën e kabinetit presidencial.

Shtohet se presidenti Meta i informoi edhe për përpjekjet e tij dhe propozimin për një platformë konkrete gjithëpërfshirëse për integrimin evropian dhe e falënderoi opozitën për angazhimin dhe sugjerimet për tejkalimin e situatës së vështirë me pandeminë me Kovid-19.

Pas takimit, përmes Tuiterit u dakordua edhe lideri i demokratëve, Lulzim Basha.

“Gjatë takimit të koalicionit opozitar me presidentin Meta, ne e diskutuam krizën dhe si të dalim prej saj,” shkroi Basha, duke shtuar se “shqiptarët do të shpëtohen kur të bashkohen kundër së keqes – Ramavirus, do të shkojnë deri te kutitë votuese me të gjitha garancitë për zgjedhje korrekte edhe të lira./MIA

- Advertisement -

Latest News

Osmani kundërshton vendimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas heqjes së reciprocitetit ndaj Serbisë ka reaguar duke thënë se ta quash reciprocitetin ‘pengesë’...

Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë

Qeveria Hoti sot në mbledhjen e saj ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Ekzekutivi ka...

Dezinfektim në bregun e lumit Vardar

Ekipe të Qytetit të Shkupit dhe të Brigadës së zjarrfikësve sot realizuan aksion për larjen dhe dezinfektimin e bregut të lumit Vardar.

Grant prej 61 milionë denarë për përmirësim të shërbimeve komunale për 12 komuna

Për 12 komuna janë ndarë  grant-mjete nga 60.895.919 denarë përmes Projektit për përmirësim të shërbimeve komunale (MSIP), që e zbaton Ministria e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -