Merkel: Kriza do të përkeqësohet, shkollat dhe kopshtet duhet të jenë çështja më e rëndësishme

Must Read

Dauti: Shporta konsumatore është rreth 32 mijë denarë, kurse rroga mesatare 27 mijë!

“Në qoftë se ne tani themi që kemi pasur rritje të pagës mesatare ne duhet ta pranojmë...

Bekteshi: Janë ndarë 1 miliard euro ndihmë për qytetarët

“Raportet financiare të cilat përgatiten nga institucione me renome ndërkombëtare tregojnë se Maqedonia e Veriut në fund...

Çdo i sapolindur në Maqedoni, lind me 3 mijë euro borxh publik që ka shteti – thotë Ilire Dauti në Click Plus

Ilire Dauti nga Aleanca për Shqiptarët në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se çdo i sapolindur,...
- Advertisement -

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot ka deklaruar se pandemia e koronavirusit me siguri do të përkeqësohet në muajt e ardhshëm dhe në kësi rrethana prioritet i qeverisë së saj do të jetë të ndihmojë shoqërinë si tërësi, veçmas fëmijëve si dhe ekonominë.

“Qeveria do të bëjë çmos që të sigurojë që fëmijët tanë të mos humbin nga pandemia. Shkollat dhe kopshtet duhet të jenë çështja më e rëndësishme”, ka thënë Merkel në konferencën vjetore për shtyp në Berlin.

- Advertisement -

Ajo ka shtuar se Qeveria poashtu do të punojë në mbajtjen e aktivitetit ekonomik ose rifillimit atje ku ende stagnon për shkak të pandemisë si dhe të ruajë vendet e punës.

Prioritet i tretë do të jetë nxitja e frymës së solidaritetit social pasi pandemia ndikon në disa njerëz, siç janë personat e moshuar ose familjet me të ardhura të ulëta, më rëndë se tjerët.

- Advertisement -

Në periudhën e kaluar, Gjermania arriti të mbajë numrin e të infektuarve dhe viktimave nga Kovid-19 në nivel relativisht të ulët në krahasim me disa vende tjera të mëdha evropiane. Megjithatë, numri i të infektuarve në bazë ditore po rritet nga fillimi i korrikut dhe është përshpejtuar në javët e fundit.

- Advertisement -

Dauti: Shporta konsumatore është rreth 32 mijë denarë, kurse rroga mesatare 27 mijë!

“Në qoftë se ne tani themi që kemi pasur rritje të pagës mesatare ne duhet ta pranojmë që kemi pasur rritje të...

Bekteshi: Janë ndarë 1 miliard euro ndihmë për qytetarët

“Raportet financiare të cilat përgatiten nga institucione me renome ndërkombëtare tregojnë se Maqedonia e Veriut në fund të vitit do të tejkalojë...

Çdo i sapolindur në Maqedoni, lind me 3 mijë euro borxh publik që ka shteti – thotë Ilire Dauti në Click Plus

Ilire Dauti nga Aleanca për Shqiptarët në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se çdo i sapolindur, lind me 3 mijë euro...

Bekteshi në Click Plus tregon se sa persona kanë mbetur pa punë për shkak të pandemisë!

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi bën të ditur se nga periudha 15 mars deri në përfundim të gushtit janë larguar nga 12.500...

Ilire Dauti nga ASH: Kjo Qeveri në kushte normale e kishte të vështirë të përballet me probleme ekonomike

Ilire Dauti nga Aleanca për Shqiptarët, në emisionin Click Plus në TV21, tha Qeveria e re por e vjetër në përmbajtje në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -